CHP Manisa Milletvekili Türkiye'de süt üretiminin düştüğü iddiasında bulundu.

Ulusal Süt Konseyinin (USK) çiğ süt tavsiye fiyatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu süt üretim maliyeti düşürülmeden ne üretici ne de tüketici menün olacak dedi. 

1 Ekim itibarıyla üreticinin eline litre başına net 7,50 lira geçecek şekilde sabit bıraktı. Devlet tarafından süte verilen destek ise hala 20 kuruş. 

Manisa FK hazırlık maçını rahat kazandı Manisa FK hazırlık maçını rahat kazandı

Aynı konsey bir litre sütün maliyetini 7 lira 10 kuruş olarak hesaplıyor. 

Değişik vesilelerle ziyaret ettiğim ziraat odaları üretici birlikleri maliyetin 8 lirayı geçtiğini söylüyorlar diyen Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada, süt üreticisi bu fiyatlardan memnun değil. Çünkü yem fiyatları sürekli artıyor.

Ulusal süt konseyinin belirlediği fiyatın piyasa da geçerliliği kalmamış. Üretim azaldığı ve işletmeler süt bulamadığı için fiyatlar zaten bu seviyelere gelmişti. Hatta azı bölgelerde üzerine bile çıkmıştı. Konsey sadece var olan fiyatı sabitlemiş oldu.  

Süt üretiminde fiyatı belirleyen en önemli unsur süt/ yem partisidir. Yani bir litre süt parasıyla alınabilecek yem miktarı. Sürdürülebilir bir hayvancılık için bu paritenin 1,5 olması beklenir. Şu anda parite 1 dolayında ifadelerine yer verdi. 

Üretim Düşüyor TÜİK Görmüyor

Süt üretiminin düştüğünden bahseden CHP’li Bakırlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü. Süt birlikleri ve hayvan yetiştiricileri ile yaptığım görüşmelerde hayvan sayısının ve süt üretiminin düştüğünden bahsediyorlar. 

Yem satıcıları satışların yüzde 30 düştüğünden bahsediyorlar. Manisa bölgesinde hizmet veren bir süt üreticileri birliği günlük 12 ton süt toplarken, 8 tona düşmüş. Başka illerde süt birlikleri süt toplama işini bırakmış. 

10 baş ve altı sayıda inekle süt hayvancılığı yapan küçük aile işletmeleri üretimden çekiliyor. Ahırlar boşalıyor. 

Fakat TÜİK süt üretim rakamlarına bakıyoruz üretim rakamlarında bir azalma yok. 

Hayvancılık bir kaosa gidiyor ama TÜİK’in rakamlarına bakarsak her şey yolunda.

Daha öncede belirttiğim gibi hayvancılık kısır bir döngü içerisinde. Üretici para kazanamadığı için süt hayvanları kesime gidiyor. Hayvan sayısı ve süt üretimi azalıyor bu sefer de fiyatlar yükseliyor marketlerdeki süt ürünlerine zam geliyor. Fiyatlar artınca vatandaşın süt ve süt ürünleri tüketimi azalıyor, talep azalınca üreticinin ürettiği sütün fiyatı düşüyor. 

Hem üreticinin para kazanacağı hem de vatandaşın süt ürünlerini ucuza tüketeceği bir sistem kurmak gerekiyor. Bunu yolu desteklemelerin artırılmasından geçiyor. 

Üretim maliyeti düşmeden marketteki sütün, peynirin fiyatı düşmez. Devlet bu dengeyi sağmala için çiğ süte litre başına 1,5 lira destek vermesi gerekir.