Soma’da 6 Bin 579 Kişiye Psikolojik Destek

08 Temmuz 2014 Salı, 18:06

MANİSA Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, maden faciasının ardından ilçede 6 bin 579 kişiye psiko- sosyal destek verildiğini açıkladı. Konan, facianın ardından 120 madenci ailesinin Soma’dan göç ettiğini bildirdi. 

Soma’da 301 kişinin ölümü ile sonuçlanan maden faciasının ardından Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Soma Madencileri Psiko-Sosyal Destek Koordinasyon Merkezi kuruldu. Facianın izlerini silmek için başta madenci ve aileleri ile görüşen merkez yetkilileri, çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, merkezde 6 personelin çalıştığını belirterek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İl Müdürü Murat Konan, “Sağlık Bakanlığı ile birlikte bu ailelere psikolojik destek vermek üzere psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve psikiyatrı uzmanı görevlendirildi. Ailelere psiko-sosyal destek sağlanıyor. Kazada sadece yakını vefat eden ailelere değil yaralı ve sağ kurtulanlarda etkilendi. Onlarla ilgili desteği ihtiyaç duyan kişilere destek veriyoruz. Bu bir yıllık süreci kapsıyor. Bu süreçte çocuklar, kadınlar ayrıca ele alınacak. Tüm Soma halkı bizim psiko-sosyal destek programımızın içinde yer alıyor” dedi. Kazadan sonra Soma’dan göç eden madencilerin olduğu bilgisini veren Konan, “Kazadan sonra sırf çalışmak için geldiği Soma’dan ayrılanlar oldu. 120 vatandaş ilçeden ayrıldı. Bu kişilerle ilgili çalışmalara ve destek vermeye devam ediyoruz. Madenciliği bırakanlar da var. Biz bunların takibini de yapıyoruz” diye konuştu.

Şimdiye kadar bin 5 personele 6 bin 579 kişiye psiko-sosyal destek verildiğini dile getiren Konan, çalışmaların uzun bir süre devam edeceğini ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.