Kendini değersiz hisseden kişi toplum içerisinde ya da içsel olarak kendini önemsiz görür ve varlığının bir değer taşımadığına inanır. Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi. 

Değersizlik duygusu ile nasıl baş edilir?

Kendini değersiz hisseden kişi toplum içerisinde nasıl olduğuna değinen Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi,

“Değersizlik duygusu ve kendini değerli hissetmek birçok insan için önem taşır. Kendini değersiz hisseden kişi toplum içerisinde ya da içsel olarak kendini önemsiz görür ve varlığının bir değer taşımadığına inanır. Ancak aslında ‘Hiç̧ kimse sizin izniniz olmadan, size kendinizi değersiz hissettiremez.’ Bu söz öyle doğru bir söz ki, size kim ne söylerse söylesin, size her kim ne yaparsa yapsın eğer sizde ‘Ben değersizim’ inancı yoksa kimse sizi değersiz hissettiremez” ifadelerini kullandı.

Yahşi, konuyla ilgili şu örnekleri verdi:

“‘Mesajıma cevap vermedi acaba bana kırıldı mı?’

Onaylı randevu sistemi katılımı artırdı Onaylı randevu sistemi katılımı artırdı

‘Yoldayken karşılaştık bana baktı ama selam vermedi acaba görmemezlikten mi geldi?’

‘Bana tip tip bakıyor acaba neyimi beğenmiyor?’

‘Çaya davet ettim kabul etmedi acaba benden hoşlanmadı mı?’

‘Acaba’ diye devam eden o iç sesleriniz aslında zihninizde barındırdığınız olumsuz düşüncelerdir. Olumsuz düşünceleriniz size kendinizi olumsuz hissettirir. Olumsuz düşünceleriniz ve duygularınız davranışlarınızı hatta hayata bakışınızı olumsuz etkiler.”

İnsanın kendine düşüncesi olduğunu vurgu yapan Yahşi, “Aslında bunların tüm sorumlusu kendinizin nasıl olduğunuza inandığınız ile ilgilidir. Yani kendi benlik şemanızın “değersiz biriyim, sevilebilir biri değilim” olduğu inancıyla ilgilidir. O halde tedaviye bu inancı değiştirmekle başlayın. Bunun yolu da; olumsuz düşünceleriniz zihninize geldiğinden onları geri göndermekten geçer.

Yani yolda karşılaşmış̧ olduğunuz dostunuzun size baktığı halde selam vermemesini, görmemiş̧ olabilir diyerek olumlu düşünmenizle bu tedavi mümkündür” ifadelerine yer verdi.

Değersizlik Duygusu Nedir (1)

O halde ne yapmalıyız? Soruna cevap olarak şunları konuşmasını ekleyen Yahşi,

"Bardağın boş tarafına değil dolu tarafına bakarak bana neden eksik su koydu demeyip beni de düşündü diyerek olumlu düşünmeli ve olayları kendimize bağlamamalıyız. Unutmayın insanı olaylar üzmez, olaylara bakış̧ açışı üzer” ifadelerine kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ