Sedef Hastası Okan Tedavisi İçin Destek İstiyor

28 Eylül 2014 Pazar, 15:21

MANİSA’nın Akhisar İlçesi’nde yaşayan 18 yaşındaki Okan Bozdemir, 2.5 yaşında ortaya çıkan sedef hastalığından, aradan geçen zamana, uygulanan tedavilere rağmen kurtulamadı. Hastalığı nedeniyle iş bulamadığını belirten Okan Bozdemir, tedavisi için yardım istedi.

Kethüda Mahallesi’nde yaşayan 18 yaşındaki Okan Bozdemir, 2.5 yaşında ortaya çıkan sedef hastalığından, geçen zamana rağmen bir türlü kurtulamadı. Çalışmak istemesine rağmen hastalığı nedeniyle iş bulamadığını, eleştiriler nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu belirten Okan Bozdemir, destek istedi. Tedavisi için bu konuda uzman olan kişilere seslenen Okan Bozdemir, “2.5 yaşından beri sedef hastasıyım. Geceleri yatamıyorum, çok kaşıntım oluyor. Kimse bana iş vermiyor. Dışarıya çıktığımda insanlar bana farklı bakıyor. Yani kimse duyarlı olmuyor. İnsanlar sürekli ‘Bu hastalık bulaşıcı mı’, ‘Bu nasıl bir hastalık’ ve ‘Dokunmayla bulaşıyor mu’ gibi sorular soruyor. En son kahveye çalışmak için girdim, çaycılık yapıyordum. Ellerimdeki sedef hastalığı nedeniyle bir süre sonra işten çıkardılar. Tedavim için yardım bekliyorum” dedi.

Maddi durumunun yetersiz olduğunu belirten 38 yaşındaki Emel Bozdemir, “Eşim Hasan Bozdemir akciğerlerinden rahatsız. Yazın lunaparkta yevmiyeyle çalışıyor. Astımı ve zehirli guatırı olduğu için kışın çalışamıyor. Bende de bel fıtığı var, çalışamıyorum. Akrabalarımın desteğiyle güçlükle ayakta duruyoruz. Oğlum kaşıntıdan sabaha kadar uyku uyuyamıyor. Sadece oğlumun tedavisinin yaptırılmasını istiyorum. Başka hiçbir maddi beklentim yok. Devlet hastanelerindeki tedavi sonuç vermiyor. Bu konuda uzman olduğunu öğrendiğim doktorlara götürdüm. Masraflar 300-400 lira arası tutuyor. Hastalığı için devlet 18 yaşına kadar üç ayda bir 850 lira maaş veriyordu. Ancak 18 yaş sonrası o da kesildi. Gücümüz yetmiyor. Hastalığın tedavisinde uzman kişilere sesleniyorum, yardım etsinler. Oğlum tedavi edilsin” dedi.

SEDEF HASTALIĞI

Sedef deri hastalıklarının en önemlilerinden olup kronik, tekrarlayıcı ve sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Deri örtüsünün olduğu tüm bölgeleri tutabilir. Saçlı deride, tırnakta, elde, ayakta, gövdede, dizde, dirsekte kısaca tepeden tırnağa bütün vücudu etkileyebilir. Ancak şiddeti kişiden kişiye değişir. Kimi hastalarda sadece bir nokta veya plaklar halinde gözlenebilirken, kimi hastalarda vücudun muhtelif alanlarına yayılarak çok geniş deri bölgelerini etkileyebilir. Şu bilinmelidir ki sedef bir cilt rahatsızlığı olup, diğer organların bozuklukları ile bir ilişkisi yoktur. Birçok kronik hastalıkta olduğu gibi belirli aralıklarla tekrarlama özelliği vardır. Bu nükslerin sıklığı, yaygınlığı bireysel olarak değişebilmekte bazen uzun yıllar boyunca hiçbir atak yaşanmaması da mümkündür.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir