Ahmet ÜNSAL/Manisa

Manisa Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bahçesinde bulunan bazı çam ağaçların izin alınmaksızın kesilmeye başlanmasını ilgili resmi kuruma yakın çevrecilerin duyarlığı ağaç katliamına ’Dur’ dedi. 
   
ÇEVRECİLER KESİME MÜDEHALE ETTİ

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde gerekli izinler alınmaksızın ağaçların kesilmeye başlanmasının durdurulması sonrasında jet hızıyla kuruma gelen Orman İl Müdürlüğündeki mühendislerin ağaçları işaretlendirme işlemleri sonrasında kuruyan ağaçların kesilmesi tespiti gerçekleşti.
   Yunusemre ilçesi sınırları içerisinde bulunan Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bahçesindeki çam ağaçları hafta sonunu fırsat olarak görülerek kesimleri başlanıldı. Kurumdaki ağaç kesimlerini evlerinin balkonlarından şaşkın bakışlarla izleyen çevre dostu vatandaşlar ağaç kesiminin yapıldığı kuruma gelerek yapılan ağaç kesimleriyle ilgili izin belgesinin bulunup bulunmadığını dile getirerek kesimin acil durdurulmasını istediler.

Ballou Tabla, Manisa FK'da Ballou Tabla, Manisa FK'da

KESİM DURDURULDU İŞARETLEME BAŞLADI

Kurum yetkilileri de kesim işlemini durdurarak İlgili Kurum Müdürlüğü aracılığı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden ekipler istedi. Orman İl Müdürlüğünden gelen mühendisler kurumdaki Müdür yardımcısının nezaretinde ağaçları tek tek inceleyerek tehlike arz eden ve kurumaya yüz tutmuş ağaçları renkli spreylerle işaretledi.
   
“KURUMUMUZDA ENGELLİ ÇOÇUKLARIMIZ İÇİN TEHLİKE ARZ EDEN AĞAÇLAR VARDI”

Ağaç katliamın söz konusu olmadığını dile getiren Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri ise;
  “Kurumumuz da kendilerine hakim olamayan engelli çocuklar bulunuyor.Onların kurum içerisinde dolaştığı yerlerdeki ağaçlar tehlike oluşturduğu için kesim işlemini gerçekleştiriyoruz.Birde kurum içerisinde bulunan ve Gençlik ve Spor il Müdürlüğü ile yapılan protokol gereği tadilata alınacak olan spor salonun üzerine doğru yüklenen ağaçları da kesim programı içerisine aldık.Konu bundan ibarettir” şeklinde ifade ettiler.

“AĞAÇ KESİMLERİNİ NEDEN HAFTA SONUNA DENK DÜŞÜRÜRLER”   

 İzin alınmaksızın kesimi gerçekleştirilen ağaçlarla ilgili duyarlılık gösteren Merkez Efendi ve Tevfikiye Mahallerinde oturan çevreci sakinler ise “Bu tür kesimleri neden hafta sonuna denk getirirler onu anlamış değiliz.Eğer gerekli mercilerinden yasal izinler alınmasıyla birlikte budama türündeki kesimler yapılabilir.Fakat başına buyruk kesim olamaz.Hafta sonu yapılan kesimde bunlardan birisi idi.” Dediler..