İSTANBUL (AA) - 6 Şubat 2024 Güvenli İnternet Günü'nde Kaspersky uzmanları, kullanıcıların veri güvenliği konusunda proaktif davranmalarının kritik bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kaspersky'den yapılan açıklamada, 2023'te Brezilya, İrlanda ve Japonya'da bazı popüler uygulamaların kısıtlanmasına ilişkin tartışmaların çeşitli ülkelere de sıçradığı belirtildi.

ABD'de TikTok'a erişimin kısıtlanmasına ilişkin yürütülen müzakereler, eyaletlerin yarısından fazlasında devlet tarafından verilen cihazlarda Çin kaynaklı uygulamaların sınırlandırılmasıyla sonuçlandı.

Açıklamaya göre, kullanıcılar, popüler hizmetler söz konusu olduğunda favori uygulamalarından vazgeçmeye istekli olmuyor. Yasaklarla ve sınırlamalarla karşılaşan kullanıcılar, içeriğe erişmek için yedek uygulamalar veya kaçak kopyalar yüklemek gibi alternatif yollara başvuruyor.

Bu gibi kısıtlamalardan kaçmaya çalışanlar tarafından kullanılan taklit yazılımlar, belirsiz gizlilik politikalarına sahipler veya kullanıcıların haklarını tamamen ihlal ediyor. Ayrıca, bu uygulamaların birçoğu yetersiz kullanıcı sayısı gibi nedenlerle bir süre sonra kaybolma eğiliminde oluyorlar. Bu da hassas verilerin üçüncü tarafların eline geçebileceği anlamına geliyor.

- Veri güvenliği sorunlarıyla karşılaşmamak için Kaspersky uzmanları ipuçlarını paylaşıyor

Kaspersky uzmanları cihazlara herhangi bir şey yüklemek söz konusu olduğunda acele edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Buna göre alternatif bulmak için acele etmek, bilgilerin riske atıldığı anlamına gelebiliyor. Çünkü bu tür uygulamaların veya hizmetlerin korsan kopyaları, kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliğini yeterince ön plana çıkarmayabiliyor.

Uzmanlar, herhangi bir cihaza doğrulanmamış bir uygulama yüklemeden önce, her zaman artılarının ve eksilerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlatıyor ve resmi uygulama mağazalarının bu konuda her zaman en iyi ve en güvenli seçenek olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar gizliliğe yönelik hakların daima önceden kontrol edilmesi gerektiğine dikkati çekti. Uygulamanın gizlilik politikasını okurken, kullanıcıların haklarına saygı gösterip göstermediklerini ve yalnızca hakları olan verileri toplayıp toplamadıklarını önceden kontrol etmenin önemine değinen uzmanlar, müşteri hizmetleriyle iletişime geçilebildiğinden ve kişisel bilgileri silme talebinde bulunabildiğinden emin olunması gerektiğinin altını çiziyor.

Gereğinden fazla veri paylaşmanın, güvenli bir seçenek olmadığını belirten uzmanlar indirilen uygulamaların kullanıcıdan topladığı veri miktarının en aza indirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca uzmanlar, kişisel verilerin bir kez paylaşıldığında, dağıtımının ve kullanımını kontrol etmenin genellikle zor olduğunu belirtiyor.

e-ATA, Türkiye'de ilk kez Gaziantep'te test edildi e-ATA, Türkiye'de ilk kez Gaziantep'te test edildi

Bu tür sorunları önlemek için fotoğraf akışına, mikrofona, kişilere ve konuma olan erişimin, bunlar olmadan çalışabilen uygulamalar için sınırlandırılması gerektiği savunuluyor. Uzmanlara göre sınırlı erişim, uygulamaların kulak misafiri olarak kişisel verilerin toplanmasına engel olacağı belirtiliyor.

Modern güvenlik çözümlerinin, kişisel verilerin çevrimiçi ortamda güvende tutulabileceğine değinen uzmanlar, bu çözümlerin, uygulamaların kişisel bilgilere erişimini engelleyebildiğini, telefon numaraları ve diğer veriler sızdırıldığında kullanıcıları uyarabildiğini ve kötü amaçlı bir dosya indirildiğinde onlara bildirebildiğini hatırlatıyor. Uzmanlar bazı basit talimatları izleyerek kişisel verilerin güvenliğini artırmaya yardımcı olan hizmetlerin mevcut olduğunun altını çiziyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Web İçerik Analizi Uzmanı Anna Larkina, popüler uygulamaların kısıtlanmasının eskiden olduğundan daha sık rastlanan bir uygulama haline geldiğini belirtti.

Larkina, "Yeni bir uygulama arayan kullanıcılar her zaman şeffaf bir gizlilik politikasına sahip kaliteli bir uygulama bulamıyor. Kullanıcıların haklarını bilmek ve uygulamanın kimden ve nasıl veri topladığına dikkat etmek, kişisel bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemeye yardımcı olabilir." yorumunu yaptı.​​​​​​​

Kaynak: aa