Küçük yaşta sünnette büyük tehlike!

23 Nisan 2019 Salı, 11:36

Manisa CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Günşar, son yıllarda artış gösteren yeni doğan bebek sünnetleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, anne ve babaları uyardı.

 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Günşar, sünnetle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Günşar, yaptığı açıklamada, günümüzde yeni doğan bebeklerin sünnet ettirilmesinde artış yaşandığını ve bu durumu tavsiye etmediklerini söyledi. Çocukların 6 yaşından önce sünnet ettirilmemesi gerektiğini belirten Günşar, erken dönemde yapılan sünnet sonucu çeşitli komplikasyonların oluştuğuna dikkat çekti. Günşar,  şöyle devam etti: “Anne babalar belki ileriki yaşlarda çocuklarının sünnet kaygısı yaşamalarını istemiyorlar veya kendi kafalarının rahat olmalarını istiyorlar.  Bu konuda bizim önerimiz daha çok 6 yaşından sonra sünnetin yapılması. Özellikle 3-6 yaş arasındaki çocuklara genital işlem yapılması, kastırasyon iğdiş edilme korkusunu ortaya çıkardığı için bu yaşlarda sünnet veya diğer genital kasık cerrahisi işlemlerini önermiyoruz eğer bir hastalık nedeniyle yapılması gerekmiyorsa. Onun için 6 yaş sonrası sünnet için en uygun yaş.”

 

Yeni doğan döneminde komplikasyon oranlarının daha fazla olduğunu aktaran Günşar, “Penis başında yaralar oluşabiliyor.  Üratta deliğini daraltan patolojiler olabiliyor. Üratranın dışında darlıklar görülebiliyor. Hassas olan deri zedelenmesi daha yüksek olabiliyor.  Yeni doğan döneminde bir takım yaralanma riski küçüklük nedeniyle daha yüksek olabiliyor.  Bu konuda ailelerin yeterince bilgilendirilmesi lazım. Büyük çocukta sünnet yapılmasının bir diğer avantajı da idrarı geldiği zaman bunu yapabilmesi ve sünnet yarasının idrarla kirlenmemesi söz konusu. Ama bir bebek, sünnet yapıldığı zaman onun böyle bir şansı yok. Bezinin içine yapmak zorunda. O yüzden bakımı güç oluyor. Enfeksiyon olma riski vardır, kanama oluşabilir, bebek küçük olduğu için bir taraflara sürtünebilir. Onun için yeni doğan döneminde sünneti çok fazla önermiyoruz. Ama aileler isterse yarar ve zarar oranlarını, meydana gelebilecek komplikasyonları açıklayarak ailelere bu işlemleri gerçekleştiriyoruz. Kesinlikle bunun yapılmasına karşı değiliz ama önerimiz 3-6 yaş arasında sünnetin mümkünse yapılmaması” diye konuştu.

 

Hipospadias yani üretra deliğinin penisin ucunda değil de altında açılması gibi durumlarda çocuğun sünnet edilmemesi gerektiğini kaydeden Günşar,“Sünnet derisi ameliyat sırasında kullanabiliyor cerrahi olarak gerekebiliyor.  Bazen buna dikkat edilmiyor ve çocuk sünnet ediliyor o zaman bu deriden mahrum kalıyoruz ve ameliyat sıkıntılı geçebiliyor. Hem ailelerin hem de hekim arkadaşlarımızın bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Sünnet gerçekten önemli bir cerrahi işlem. Ciddi komplikasyonları var. Sakat bırakma olasılığı var. O yüzden uygun koşullarda uygun yerde uygun kişilerce yapılmalı” dedi.

 

Sünnetin hekimler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Günşar, son olarak şöyle konuştu: “2015 yılından bu yana çıkan yasayla sadece hekimler sünnet yapabiliyor. Benim anne babalara tavsiyem, sünnet işlemini gerçekten işinin ehli kişiler tarafından sağlıklı koşullarda yapılması. Çünkü gerçekten özellikle, daha önceki yıllarda sünnet kampanyaları sırasında gerek hızlı davranma gerek lokal anesteziyle sünnet yapılmasından dolayı çok sıkıntılı ciddi komplikasyonlar sanki sünnet olmamış gibi hatalı yetersiz sünnetler, devam eden kanamalar, penis başında kesikler, yaralanmalar gibi çok sıkıntılı hastalarla karşılaştığımızı biliyorum. Ama son yıllarda gerçekten tedbir alınıyor. Gerek resmi makamlar gerek sağlık kesiminin hassasiyeti de arttı” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir