İSTANBUL (AA) - TEMSA'nın sürdürülebilirlik alanındaki öncü uygulamaları, dünyanın en itibarlı sürdürülebilirlik platformlarından CDP (Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi) tarafından da tescil edildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre CDP aracılığıyla, çevresel etkisini raporlayarak şeffaflık taahhüdünü ortaya koyan TEMSA 2023 yılında CDP'ye verdiği yanıtların değerlendirilmesi sonucunda İklim Değişikliği kategorisinde "A" puanı almaya hak kazandı.

TEMSA, CDP değerlendirme sürecine dahil olduğu ilk yılda, İklim Değişikliği Programı A Listesi'nde yer almayı başardı.

- İklim Değişikliği Programı A Listesi'nde yer almayı başaran şirket sayısı 346 oldu

2000 yılında kurulan ve dünya çapında 137 trilyon dolar değerinde varlığı yöneten 740'tan fazla finansal kuruluşla çalışan CDP, şirketleri çevresel etkilerini açıklamaya, sera gazı emisyonlarını azaltmaya, su kaynaklarını ve ormanları korumaya teşvik etmek için sermaye piyasalarını ve kurumsal satın alıcıların gücünü kullanmaya öncülük ediyor.

Akbank Gençlik Akademisi 3'üncü yaşını kutluyor Akbank Gençlik Akademisi 3'üncü yaşını kutluyor

2023 yılında, küresel piyasa değerinin üçte ikisine sahip 23 binden fazla şirket ve 1100'den fazla şehir, eyalet ve bölge CDP aracılığıyla verilerini açıkladı. Bunların arasında, yaklaşık 21 bin şirketin skoru açıklanırken, İklim Değişikliği Programı A Listesi'nde yer almayı başaran şirket sayısı 346 oldu.

-"Pazarda bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz"

TEMSA CEO'su Tolga Kaan Doğancıoğlu, sürdürülebilirliğin TEMSA'nın mevcut faaliyetlerini ve büyüme planlarını şekillendiren ana unsur olduğunun altını çizerken "TEMSA bugün 8'i elektrikli, 2'si ise hidrojenli olmak üzere 10 farklı sıfır emisyonlu araç modeli geliştiren dünyadaki sayılı üreticilerden bir tanesi. Bu geniş ürün gamımızla birlikte, bir yandan müşterilerimizi dünyadaki yeşil dönüşümün bir parçası olmaya davet ederken, bir yandan da sektörümüze öncülük etmeyi, pazarda bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Sıfır emisyonlu araçlar konusundaki yetkinliklerini pekiştirirken CDP, SBTi, Global Compact ve Ecovadis gibi küresel platformlarla da koordinasyon halinde, iş süreçlerini ve iş modellerini sürdürülebilirlik odağında sürekli olarak geliştirdiklerini aktaran Doğancıoğlu şunları kaydetti:

"CDP raporlamamız neticesinde, ilk başvuru yılımızda İklim Değişikliği A Listesi'ne dahil edildik. Tüm bunlar, bizim sürdürülebilirlik konusundaki samimiyetimizin, ciddiyetimizin ve kararlılığımızın göstergesi. Önümüzdeki dönemde şeffaf ve kapsayıcı sürdürülebilirlik uygulamalarımızla, dünyamız ve insanlık için sorumluluk almaya devam edeceğiz."

Kaynak: aa