Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre Mart ayı enflasyon rakamları aylık yüzde 3.16 artış olurken yıllık 68,50 bir atış oldu. Açıklanan enflasyon rakamları beklenen rakamların altında kalmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Enflasyonda en fazla artış olan ve az artış olan gruplar

2023 yılın Mart ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 50,10 ile giyim ve ayakkabı oldu. En yüksek artış olan grup ise yüzde 104,07 ile eğitim oldu.

2024 yılı Mart ayında Şubat ayına göre azalan ana grup yüzde -0,02 ile alkollü içecekler ve tütün olurken artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 13,08 ile eğitim oldu.

Özel kapsamlı TÜFE göstergesi yıllık yüzde 71,89, aylık yüzde 3,14 oldu

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, 2024 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,14, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,86, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,89 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 62,61 olarak gerçekleşti.

2024 yılı Mart ayında Yİ-ÜFE, bir önceki aya göre yüzde 3,29 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,59 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 51,47 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 45,28 artış gösterdi.

Bakan Şimşek’in enflasyona yorumu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya X hesabında enflasyona ilişkin açıklamalar paylaştı.

Bakan Şimşek,

Başkan Ferdi Zeyrek verdiği sözü tuttu Başkan Ferdi Zeyrek verdiği sözü tuttu

“Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi. Para politikasındaki ilave sıkılaşma talepteki dengelenmeye önemli katkı sağlarken dış finansman imkanlarının daha da artması makro finansal istikrarı güçlendirecektir.  

Deprem hariç harcama kontrolüyle sıkılaşacak maliye politikası ile birlikte tüm bu gelişmeler enflasyon beklentilerinin çıpalanmasını sağlayacak ve dezenflasyon sürecini destekleyecektir. Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MYNET