Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen toplantıda, meclis üyeleri 13 gündem maddesini görüşerek karara bağladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Salihli Belediye Başkanı Mazlum Nurlu, “Salihli Belediye Meclisi olarak haziran ayı meclis toplantısını gerçekleştirdik. Aldığımız kararların, Salihli’mize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Şehzedeler Belediyesi kabristanda yüreklere dokundu Şehzedeler Belediyesi kabristanda yüreklere dokundu

Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen toplantıda, ilk olarak Belediyemizin görev ve sorumlulukları arasına giren konularda Kamu Kurumları, Kuruluşlar ve Manisa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütülecek işlerin protokol işlemlerini yapmak üzere Belediye Başkanı Mazlum NURLU’ ya yetki verilmesi hususu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Belediyemizi toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde temsil etmek üzere Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikasına üye olunması talebi görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi. Belediyemiz sınırları içinde Jeotermal sistemini kullanan İbadethanelerin ve Cemevlerinin Jeotermal ısınma bedellerinden muaf tutulması ile ilgili komisyon raporu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Kurşunlu Kaplıcaları ücret tarifesi ile ilgili komisyon raporu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Caferbey Mahallesi 3292 adanın bulunduğu alanda 25 metrelik yapı yaklaşma mesafesinin 10 metreye düşürülmesine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ile ilgili komisyon raporu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Salihli Belediye Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi (3)

Belediyemiz Gelir Tarifesinde yer alan tahsisli tezgâh yerleri için devirlerde “Devir alan ve Devir eden dosya yenileme bedeli” olarak ekleme yapılması talebi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Belediyemiz tarafından asfalt malzemesi alımı işi için, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'ne verilmek üzere 500.000,00 (Beşyüzbin) TL ve süresi 31.03.2029 tarihine kadar geçerli olacak şekilde bankalardan teminat mektubu alınması ile ilgili her türlü işlemi yapmaya Belediye Başkanı Mazlum NURLU’ nun yetkili kılınması talebi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Zafer Mahallesi 422 ada 3 parsel No: 61 de bulunan işyeri tahsisinin iptali talebi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. 2024 yılında uygulanan Müze Evi kiralama ücret tarifesinin görüşülmesi talebi oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Salihli Belediye Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi (4)

Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Müteşebbis Heyetinde görev yapmak üzere asil üye olarak Mazlum Nurlu, Selim Akbıyıkoğlu ve Abdülkadir Yavuz Özdem, yedek üye olarak Fırat Şahin, Süleyman Şahbaz ve Ragıp Kırgezen bir çekimser oy çokluğu ile seçildi. Atatürk Spor Salonu Yüzme Havuzu ve Tenis Kortları Ücretlerinin 2024 yılı Ek Gelir Tarifesine eklenmesi talebi oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Hacıbektaşlı Mahallesi 3525 ada 6 parsel üzerine taziye evi ve çok amaçlı salon yapılmak üzere talep edilen şartlı bağış görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Akviran Mah. 103 ada 20 parsel nolu taşınmaz plansız alanda kaldığından Güneş Enerji Santrali (GES) yapılmasına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının Manisa Büyükşehir Belediyesince değerlendirilmesi için yetki devri talebi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.Manisa’nın Kula ilçesinde birbiri ardına meydana gelen yangınlar sonrasında yaklaşık 100 dönümlük alan küle döndü. İtfaiye ve orman ekiplerinin müdahalesi ile yangınlar kısa sürede kontrol altına alındı. Biçerdöverle hasat yapılırken çıkan kıvılcımlar nedeniyle yaşanan yangınlar paniğe neden olurken, Manisa Büyükşehir Belediye İtfaiyesi olası yeni yangın risklerini ortadan kaldırmak için çifçilere çağrı yaptı.

Salihli Belediye Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi (2)

 "Bıçak Bölümü En Az 20 Cm Yukarda Tutulmalı"

Kula ilçesinde yaşanan yangınların hububat hasadı sırasında biçerdöverlerden kaynaklı oluştuğunun belirtildiği açıklamada şu uyarılarda bulunuldu;

"Kula ilçemizde dün biçer döverlerle hububat hasadı yapıldığı sırada, Körez Mahallesi'nde 2, Evciler Mahallesi'nde 1, Hacıtufan Mahallesi'nde ise 1 yangın meydana gelmiştir. Bugün yine yaşan bir yangın olayına ekiplerimiz müdahale etmiştir. Havaların aşırı sıcak olması ve nem oranının düşük olması nedeniyle, biçerdöver makinaların çalıştığı sırada bıçakların taşa vurmasıyla birlikte oluşan kıvılcım ekinlere sirayet etmesi sonucu ve rüzgarın etkisiyle büyüyen yangınlar oluşmuştur. Hasadın yeni başladığı Kula ve diğer ilçelerimizde  biçerdöver operatörlerimizin ve çiftçilerimizin hasat yapılırken su tankerlerini hazır bekletmeleri gerekmektedir. Biçerdöver makinalarıyla hasat yaparken makinanın bıçak bölümünü yerden en az 20 cm civarında yüksekte tutmak olası yangın riskini ortadan kaldıracaktır. Öte yandan öğlen saatleri aşırı sıcak olduğu için sabah ve gece saatlerinde hasadın yapılmasının daha uygun olduğu tarafımızdan değerlendirilmiştir. Kıymetli çiftçilerimizin, olası yangın risklerini önlemek adına bu gibi hususlara dikkat etmelerini rica ediyoruz."

Kaynak: HABER MERKEZİ