Sağlık Müdürlüğünden Manisa’da Bir İlk

09 Ekim 2014 Perşembe, 12:39

Manisa Sağlık Müdürlüğü, Araştırma, Bilgi Sistemleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Şubesi, Proje Ekibi tarafından hazırlanan ve Manisa’nın tüm sağlık tesislerinde depreme karşı bir eylem planı geliştirilmesine katkı sağlayacak olan proje, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Sağlık Müdürü Dr. Metin KAPLAN, bu doğrultuda, Zafer Kalkınma Ajansı’ndan alınacak teknik destek ile depreme karşı hazırlıklı olmak ve deprem sonrası hastanelerin işlevini yitirmesinin önüne geçmek için, Manisa’daki tüm hastanelerde görev yapan idari kadro ile Sivil Savunma personeline, Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması (YOTA) Temel ve Eğitici Eğitimi verileceğini söyledi.

Yapılan araştırmalar neticesinde 1999 Kocaeli Depremi’nde yaralanmaların % 50’sinin, ölümlerin ise %3’ünün yapısal olmayan unsurlardan kaynaklandığı ve 1.derece deprem bölgesinde yer alan Manisa’nın, sağlık tesislerinde, Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılmasının zorunluluk haline geldiği tespit edilmiş ve hazırlanan Teknik Destek Projesi Zafer Kalkınma Ajansı’na sunulmuştu.

Ajans tarafından kabul gören proje neticesinde alınacak eğitimin ardından hazırlanacak eylem planı ile, Eğitici Eğitimi alan Sivil Savunma personelinin ilimizdeki hastanelerde görev yapan tüm sağlık çalışanlarına YOTA eğitimi verilecek ayrıca hastanelerde yotalama işlemleri yapılarak, projenin devamlılığı sağlanacaktır. Böylece afet sonrası yaralanma ve ölümlerin önlenmesinin yanı sıra medikal cihaz, alet ve tüm eşyaların korunmasında sağlanacak ekonomik kazanç da daha yüksek olacaktır.

Müdürlüğümüz ile Zafer Kalkınma Ajansı arasında imzalanacak Teknik Destek Proje Sözleşmesinin ardından, YOTA Temel ve Eğitici Eğitimi, 12-13-14 Kasım 2014 tarihlerinde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından verilecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir