Karın Germe İşlemi Sonrasındaki Süreç

30 Ocak 2017 Pazartesi, 09:24

Karın germe ameliyatı estetik bir cerrahi ameliyatı olmakla birlikte ameliyatın ciddiyeti geri plana atılmamalıdır. Özellikle ameliyat sonrasında hastanın iyileşmesi için dikkat etmesi gereken hususlar vardır ki bunlara dikkat edilmediği takdirde hastanın ciddi sağlık sorunları yaşaması muhtemeldir. Peki karın germe ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Karın germe ameliyatı geçiren kişiler ameliyattan bir saat sonra uyanır genellikle ve o günü hastanede geçirir.Çünkü ameliyat sonrasında vücutta kalan atık parçaları ve sıvıyı dışarı atmak için kullanılan dren takılı olacaktır ve hastanın bunu evde kullanması mümkün değildir. Ayrıca hastanın müşahede altında olması gerekmektedir. Ertesi gün yani karın germe ameliyatının geçtiği ikinci günde bu drenler hemşireler tarafından çıkartılır ve bir sıkıntı olmadığı takdirde tabucu edilir. Taburcu edilmeden önce yara bölgesine bandaj yapıştırılır ve kişiye altı hafta boyunca giymesi için korse önerilir.

 

Karın germe ameliyatından sonra hastanın dikişleri on gün sonra alınır ve bu süreye kadar hasta dik oturmamalıdır genellikle sırt üstü yatması tercih edilir. Karın germe ameliyatı sonrasında kişi evde ağrı ve ateşlenmeye, enfeksiyona yakalanmasın diye hastaya antibiyotik verilir ve karın germe ameliyatı ağrılarından hasta ilaç tedavisi sayesinde dört günde kurtulur.

 

Klasik karın germe operasyonu geçiren birisi iki hafta sonra çalışma hayatına başlayabilirken mini karın germe operasyonu geçiren bir hafta beş gün sonra iş hayatına ger dönebilmektedir. Ancak yapılan iş ağır iş olmamalıdır ve hasta üç ay boyunca ağır spor yapmaktan kaçınmalıdır. Karın germe operasyonu geçiren kişinin karın bölgesindeki şişlik ve ödemin geçmesi altı ayı bulacaktır ve bir senenin sonunda karın gerçek şekline kavuşacaktır. Ameliyat izleri de yine bir yıl sonra geçecek ve ten rengine dönecektir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir