İSTANBUL (AA) - RHG Enertürk Enerji'nin TÜV SÜD ile gerçekleştirdiği işbirliği ile "güvenli şarj istasyonu" ifadesinin sektöre kazandırılması hedefleniyor.

Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı arttı Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı arttı

Şirketten yapılan açıklamaya göre, RHG Enertürk Enerji'nin elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulum, işletmeye alınma ve işletme süreçleri, TÜV SÜD gözetiminde gerçekleştirilecek.

Altı aylık düzenli periyotlar halinde TÜV SÜD tarafından kontrol edilmeye devam eden RHG Enertürk elektrikli araç şarj istasyonlarında yer alan QR kod ile ilgili istasyonun gözetim bilgilerine kolayca ulaşılabilecek.

2023 yılında başlayan stratejik işbirliği ile TÜV SÜD gözetiminde elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumundan işletmesine uygulanacak yol haritası oluşturuldu.

Elektrikli araç şarj istasyonlarının her noktasının uluslararası sertifikalara sahip güvenilir malzemeler ile iklim koşullarına dayanıklı ve güvenli olması amaçlandı, sürecin her aşamasında sürdürülebilirlik anlayışı ön planda tutuldu.

Kullanıcılar, RHG Enertürk elektrikli araç şarj istasyonları üzerinde yer alan etiket ve QR kodlar aracılığıyla, yapılan güvenlik testlerinin sonuçlarına ve belirlenen standartların nasıl uygulandığına ve takip edildiğine dair bilgilere erişebilecek, güvenli altyapıya sahip elektrikli araç şarj istasyonlarında şarj edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen RHG Enertürk Enerji Genel Müdürü Alpay Beyla, Türkiye'de elektrikli araç şarj istasyonu işletme lisansı alan ilk 5 şirketten biri olduklarını kaydetti.

Beyla, elektrikli araç şarj istasyonlarını kurarken sektörün ihtiyaçlarını, özellikle küresel pazarda önemli bir konu haline gelen istasyon ve şarj güvenliği konularını gözeterek ilerlediklerini belirterek, "Yatırım süreçlerimizin en başından itibaren kullanıcı güvenini kazanacağımız ve en önemlisi can ve mal güvenliğini sağlayacağımız teknik planlamalara yöneldik. Müşterilerimizin elektrikli araçlarını rahat, hızlı, güvenilir şekilde şarj edebilmeleri için istasyonlarımızın kurulumunda çalışacağımız inşaat ve elektrik alt yüklenicilerimizi seçerken teknik kriterlerin kalıcı ve şeffaf olması için çalışmalarımızı başlattık." ifadelerini kullandı.

Odak noktalarının, ulaşımın elektrifikasyonu hedefine katkı sağlarken sadece cihaz ve istasyon kurulumu yapmak değil, elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanındaki operasyonel etkinliklerini en üst seviyede tutmak ve kazandıkları kullanıcı güvenini kalıcı kılmak olduğunu aktaran Beyla, "Operasyonel anlamda oluşabilecek tüm riskleri bertaraf edebilmek adına farklı alt yüklenicileri ve teknik paydaşları ortak bir paydada buluşturuyoruz. Uluslararası normlarda hazırlanan teknik şartname ve kılavuzların sektör için bir ilk olduğunu biliyor, bir rehber görevi görmesini de bekliyoruz. Müşterilerimizin ve çalışanlarımızın güvenliğini ön planda tutuyor ve çalışmalarımıza bu doğrultuda yön veriyoruz." açıklamasında bulundu.

TÜV SÜD Türkiye Genel Müdürü Kerim Eroğlu ise TÜV SÜD olarak 150 yılı aşkın süredir, gelecek nesiller için güvenilirliği, kaliteyi ve sürdürülebilirliği göz önünde bulundurarak işletmelere ve tüketicilere değer katmak için çalıştıklarını aktardı.

Eroğlu,"RHG Enertürk Enerji ile yaptığımız işbirliği, elektrikli araç şarj istasyonlarının güvenilirliğini kanıtlayacak etiketleme sistemi ile kullanıcılara "güvenli şarj istasyonu" seçimi yaparken büyük kolaylık sağlayacak. İşbirliğimizin RHG Enertürk elektrikli araç şarj istasyonları ve müşterilerine değer katmasını hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.Kaynak: aa