Kurs boyunca, uzman eğitmenler tarafından teorik dersler, uygulamalı eğitimler ve saha içi simülasyonlar gerçekleştirildi. Katılımcılar, pickleball'un temel kuralları, stratejileri ve teknikleri hakkında kapsamlı bir eğitim aldılar. Kursu başarıyla tamamlayan eğitimciler, sertifkalarını almak için Uluslararası Pickleball Federasyonu Türkiye Temsilciliği tarafından belirlenen ve toplumu spora teşvik etmek, sağlıklı yaşamın tohumlarının atılması ve sporun geniş kitleler tarafından tanınmasına katkı sağlamak için eğitmen adaylarının sosyal yaşama katkı sağlamalarını amaçlayan sosyal sorumluluk projesi ve pickleball etkinliği yaparak sertifikalarını almaya hak kazanacaklar.

Bu sertifikalar, pickleball sporunun yaygınlaşmasına katkıda bulunacak nitelikli antrenörlerin ve hakemlerin yetişmesine önemli bir adımı temsil ediyor.

Pickleball Eğitimi Için Ülkenin 4 Bir Yanından Gelen Sporcular Soma'da Buluştu (5)

Kursu organize eden Soma Pickleball Manisa Temsilcisi Necla Koç Telsaç,

“Pickleball dünyada çok yaygın bir spor ve bu spor dalı ile ilgili çeşitli turnuvalar düzenleniyor.  2028’de olimpiyatlara girme hedefinde olan bir branş. Pickleball dünya da en çok insanın oynadığı öğrenmesi ve oynaması kolay oynanan bir spor branşıdır. Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Üniversitelerde tanıtımı yapılıyor ve ülkemizde bir çok üniversiste seçmeli ders statüsüne dahil etti. Ülkemizde henüz yeni yaygınlaşan  pickleball sporu, her yaşa hitap eden, cinsiyet ayrımı olmayan bir branş. Tekler ve çiftler olarak turnuvalar düzenlenebiliyor. Fiziksel aktivesi etkin bir oyun.  Bende bu spor dalının Uluslararası Pickleball Federasyonu Türkiye Temsilciliği ile iletişime geçerek Soma temsilciliğini aldım. Daha sonra Türkiye temsilcileriyle birlikte Soma’da eğitmen ve hakem eğitimi düzenledik. Hocalarımız ile birlikte 74 eğitimci katıldı. Bu eğitimciler Türkiye’nin dört bir yanından Diyarbakır, Antalya, Van, Bolu, Tokat, Balıkesir, Ağrı, Ankara, İzmir gibi farklı illerden katıldılar. Güzel bir etkinlik ve eğitim oldu. Eğitim veren katılım sağlayan herkese teşekkür ederim” dedi.

Uluslararası Pickleball Federasyonu Türkiye Temsilcisi Davut Güngör,

“Biz Pickleball sporu ile çocuklarımızı, anneleri, babaları, gençleri spora teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Çünkü bu her yaş bireyin kolaylıkla öğrenip oynayabileceği, hem aile etkinliklerinde değerlendirebileceği hem arkadaş etkinliklerinde oynayıp performans alanında da yarışma alanında da değerlendirebileceği bir spor branşı. Bizim ülkemizin coğrafik yapısı, bölgeler, sosyokültürel yapısı gereği genelde Anadolu'dan, doğudan, Güneydoğu'dan bireyler kolay kolay Büyükşehirlerdeki spor yapan bireylerle rekabet ortamında bulunamazlar. Gençlik Spor Bakanlığının her şehirde tesisleri var. Fakat büyük şehirlerdeki gibi vizyon, kültür, üst düzey sporcu yetiştirecek bilgi ve beceriye sahip eğitmenler bulmak kolay değil.

Pickleball sporu bireylerin spora teşvik edilmesi, gençlerin teknoloji bağımlılığından kurtulmaları, obezite ve sosyal yoksunluğa karşı  çok imkan sunacak bir spor branşıdır. Özellikle doğuda, güneydoğuda ücra bir köyde çocuklar anneleriyle, babalarıyla, öğretmenleriyle hatta arkadaşlarıyla oynayarak üst düzey tesislerde çalışan bireylerle rekabet edebilme fırsatı bulacaklar. Pickleball spor branşı çok teknik beceriyi gerektiren bir spor branşı değil, stratejik bir spor branşıdır. Bu da dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara aslında müthiş bir imkan sunacak” dedi

Pickleball Eğitimi Için Ülkenin 4 Bir Yanından Gelen Sporcular Soma'da Buluştu (3)

“Fırsat eşitliğini ayaklarına götürmüş olacağız”

Güngör,

“Her köye bir basketbol sahası ve bir futbol sahası, voleybol sahası, tenis kortu, havuz yapmak çok kolay değil ama biz her mahalleye, her köye, her okula pickleball sahası yapabiliriz. Çünkü çok ulaşılabilir, çok basit, çok makul rakamlarda. Bu da sporun ulaşılabilir olmasını sağlıyor”

“Kadınların spora teşvik edilmesinde önemli bir rol olacak”

Davut Güngör,

“Pickleball spor branşı kadınların spora teşvik edilmesinde önemli bir rol oynayacak. Bizim ülkemizde ortalama yüzde 70'in üstünde kadın hiç spor yapmamış ve yaşamına hiçbir zaman dâhil etmemiş. Özellikle 25 yaş üstü kadınlarda spora başlama oranı çok düşük. Başlayanların da sürdürülebilirliği çok düşük maalesef. Çünkü rekabet ortamı olmadan sürdürülebilir sportif yaşamı sağlamak kolay değil. Bu durum ciddi bir motivasyon gerektiriyor.    

Pickleball sporu hem rekreatif hem performans alanında değerlendirildiğinde bireylere motivasyon sağlıyor. Çünkü başarabilme duygusu yaşatıyor. Maç yapmak, heyecan yaşamak, strateji geliştirmek, kazanma ve kaybetmek hatta bu duygu ile baş edebilme becerisinin gelişmesini sağlayacak. Yaşam boyu spor alışkanlığı edinmede, sağlıklı bir yaşam, sağlıklı iletişim, kadınların öz güvenlerinin gelişmesi ve sosyal bağlarının genişlemesine de olanak sunacak. Bu da kadınların başarılı olmalarına olanak sunacak.  Belirli bir yaştan sonra kadınların her hangi  bir spora başlayıp bir teknik beceriyi öğrenmeleri, fiziksel yeterlilik kazanmaları, bireysel başarılara ulaşması kolay değilken pickleball sporu ile bu çok kolay olacak. Bu da kadınların spora başlamaları için bir fırsat yaratacak. Pickleball spor branşı ile kadınların spora teşfik edilmesine katkı sağlayacağımıza inanıyorum" dedi.

Pickleball Eğitimi Için Ülkenin 4 Bir Yanından Gelen Sporcular Soma'da Buluştu (6)

“Pickleball, teknolojik bağımlılığın önüne geçecek ve aile bağlılığını arttıracak bir spor dalı”

Davut Güngör,

“Özellikle genç nesiller çok fazla teknolojiyle, telefonla, tabletle, bilgisayarla ve oyunla zaman geçiriyorlar. Bir de 2024 yılı Bakanlığımızın felsefesinde hareketlilik yılı ilan edildi. Obeziteyle savaş. Çocuklarda fazla ekrana maruz kalmadan dolayı ciddi bir dikkat eksikliği, hiperaktivite hatta dürtüsellik gibi birçok rahatsızlık yaşamakta. Sağlıksız büyüyorlar. Ebeveynlerinin iş yoğunlukları, yaşam koşturması hatta bazen yaşam kaygısı, gelecek kaygısı da çocuklarıyla çok zaman geçirmelerine olanak tanımıyor. Pickleball sporu ile çocuklarımız, annesiyle ya da babasıyla takım olabilecek, maçlara katılacak ebeveyni ile sağlıklı, keyifli zaman geçirecek, rekabet ortamında annesi ya da babasıyla takım olup başka anne babalarla, çocuklarla oynayacak bir ortam oluşacak. Bu da aile bağlarının güçlenmesine aslında önemli ölçüde katkı sağlayacak” dedi.

“Şehir şehir gezerek bu sporu tanıtıyoruz”

Davut Güngör,

“Biz neler yapıyoruz? 22 yılından günümüze Şehirlere, İlçelere hatta köylere giderek pickleball etkinlikleri ve eğitimleri yapıyoruz. Şuan 73 farklı şehir, 64 üniversite, 1.300'den fazla okulda faaliyet gösteren bir yapı oluşturduk. İl temsilcilerimiz var, ilçe temsilcilerimiz var, Okul sporları sorumlularımız var. Eğitim kurulu, sağlık kurulu, bilim kurulumuz ve birçok alanda çalışan harika yürekli bir ailemiz oluştu. Her alanda hayata dokunacak gençlerimizin ya da orta yaş bireyleri, yaş almış yaşlı bireyleri de spora teşvik edecek ve sağlıklı yaşamın tohumlarını atacağız.

Pickleball sporu, bireylerin spora teşvik edilmesiyle, sağlıklı iletişimin oluşması, bireyler arası saygı, hoşgörü ve saygının oluşmasına katkı sağlayacak. Yaşlı bireylerin yaşam bağlarını güçlendirecek.   İl temsilcilerimizin ana görevleri, bölgedeki çalışmaların yürütülmesine olanak sunmak, kurumlar ile etkinlikler planlamak, eğitmenlerin etik değerlere saygılı olmalarını sağlamak.

Şehir de  dezavantajlı bölgelerin belirlenmesi. Yaşlı bakım evlerinin belirlenmesi, ceza evlerinin belirlenmesi, haftada en az iki gün onlarla etkinlik ve maçlar yapılıyor olması. Elbette ki kurum sorumluluklarımız. İşte okul temsilcilerimiz okul sporları, yaş kategorilerine göre maçlar ve sporlarla ilgileniyor. Bu alanda da inşallah yakın zamanda uluslararası bir başarı elde edecek okullarımız ve gençlerimiz zaten olacak. Buna çok inanıyoruz Kasım ayında bu alanla ilgili bir uluslararası turnuva da düzenleyeceğiz. Türkiye'de bir ilki daha başaracağız” dedi.

Pickleball Eğitimi Için Ülkenin 4 Bir Yanından Gelen Sporcular Soma'da Buluştu (1)

“Soma bizim için önemli yerlerden biri”

Güngör,

“Manisa Soma ilçesinde yaptığımız etkinliğin aslında önemli bir geçmişi var. Çünkü bizim aslında ilk eğitmenlerimiz den Necla hocamız bu konuda çok güzel bir girişimcilik yaptı ve bölgede ilçe temsilciliği alıp, eğitimlere katıldı. Bir antrenör sertifikası aldı. Şimdi bölgesinde insanlarla, çocuklarla, kadınlarla çok fazla etkinlik yapıyor. Hiç spor yapmayan birçok bireye olanak sunuyor. Burada aslında birçok şehre rol model oldular. Bu çalışmaların kapılarını aralayan kişi kentin en önemli dinamiklerinden biri olan Gençlik Merkezi Müdürümüz Dilek Mert Hanım’dır. Dilek hanım gerçekten büyük bir vizyona sahip. Dilek hanım ile eğitim sürecinde tanıştık. Kendisini işine adayan her alanda sağlıklı iletişim kuran roll model bir yönetici olan Dlek Mert, bireyleri spora teşvik etmek adına çok güzel bir olanak sundu. Biz de hem kendi adımıza hem kurslara katılan sağlıklı yaşama teşvik edilen bireyler adına teşekkür ederiz.  Bugün buraya gelen, eğitime katılan birçok farklı şehirden birey vardı ve gördüğümüz şey şuydu ki. Evet, gelecek emin ellerde. Gerçekten birçok girişimci arkadaşımız gelmiş, birçok öğretmen arkadaşımız gelmiş. Özün de hepsi bir girişimci. Bu alanda da olabildiğince etkin olmaya çalışıyoruz” dedi.

Soma Gençlik ve Spor müdürü Dilek Mert yaptığı açıklamada,

İsmet Büyükataman’dan Bursaspor'a ziyaret İsmet Büyükataman’dan Bursaspor'a ziyaret

“İlçemizde Uluslararası Pickleball Federasyonu Türkiye Temsilciliği tarafından Eğitmenlik ve Hakemlik kursu düzenlendi. Türkiye’nin dört bir yanından kursiyerlerimizi ağırladık. Bu Soma için çok gurur verici bir şey. Pickleball sporu dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşıyor. Bu konuda şehir şehir gezerek bu sporun tanıtılmasında emek veren ve Soma’da bizleri de ziyaret eden Türkiye Pickleball kurucu başkanı Serap Yüceşir hanıma, Türkiye temsilcisi Davut Güngör beye, Yönetim kurulu üyesi ve Eğitim koordinatörü  Asena Erdinç hanıma, merkez hakem heyeti başkanı Resul Çınkır beye, hakem eğitmeni Aydemir Kırbaş beye, pickleball eğitmeni Özkan Ergün beye, Eğitim başkanı

Hatice Dilhun Sükan hanıma ve özellikle bu kursu organize eden Pickleball Manisa İl temsilcisi Necla Koç Telsaç hanıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Pickleball Eğitimi Için Ülkenin 4 Bir Yanından Gelen Sporcular Soma'da Buluştu (2) 

Kaynak: HABER MERKEZİ