TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Yönetim Kurulu yapmış olduğu açıklamada, ülkemizin sürekli olarak deprem tehlikesi altında bulunduğunu ve yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğinin ancak mühendislik hizmetlerinin düzgün bir biçimde yapılmasıyla engellenebileceğinin altını çizdi.

Vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayan yapı denetim hizmetinin serbest piyasaya bırakıldığını dile getiren TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Yönetim Kurulu,

“6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız, sonuçları itibariyle tarihimizin en büyük depremleri, yapı üretimi ve denetimi süreçlerindeki sorunları bir kez daha gün yüzüne çıkarmış, yapılarımızın güvenliğinin sağlanması için etkin bir yapı denetim sisteminin kurulmasının, yapı üretim sürecinin her evresinin bağımsız bir şekilde denetlenmesinin zorunluluğu, kamuoyunca daha iyi anlaşılmıştır. Buna karşın, yapı denetim sistemimizin hem mevzuattan hem de uygulamadan kaynaklı sorunları olduğu gibi durmaktadır. 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanununun öngördüğü sistem, denetim hizmetinin “kamusal” niteliğini görmezden gelmekte, denetim hizmetini ticari bir hizmet olarak kurgulamaktadır. Halkın can ve mal güvenliğini yakından ilgilendiren yapı denetim hizmeti serbest piyasanın rekabetçi koşullarına terk edilmektedir.” diye vurguladı.

“E-dağıtım"

2019 yılında faaliyete geçen e-dağıtım sistemiyle müteahhit ile yapı denetim kuruluşunun ilişkisinin kesilmesinin planlandığını vurgulayan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Yönetim Kurulu,

Yunusemre’de yeşil alanlar yaza hazırlanıyor Yunusemre’de yeşil alanlar yaza hazırlanıyor

“Yapı denetim sisteminde yapılan düzenlemelerle; 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yapı denetiminde "e-dağıtım" sistemine geçilerek, hangi yapıda, hangi yapı denetim kuruluşunun görev alacağının elektronik ortamda bakanlık tarafından belirleneceği bir değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikle, yapı denetim kuruluşunun müteahhit ile olan ilişkisinin kesilmesi amaçlanmıştır. Düzenleme ile birlikte denetim faaliyetinin müteahhitle parasal ilişkisinin kesilmesi, denetimlerin daha da artmasına önayak olan olumlu bir gelişme sağlamıştır. Yapılan düzenleme, denetimin bağımsızlaştırılarak yapı kalitesinin artırılmasını amaçlamış olsa da yeni sorunları da beraberinde getirmiştir. Yapı denetiminin kamusal bir hizmet olduğu, bu hizmeti veren meslektaşlarımızın da kamu hizmeti verdiği gerçeğinden hareketle meslektaşlarımızı koruyan yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği açıktır” dedi.

Mühendislere yönelik şiddet tavan yaptı

2019 yılında yapılan e-dağıtım sistemi düzenlemesinden sonra, mühendislere karşı şiddetin çok arttığının altını çizen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Yönetim Kurulu,

“Özellikle bu düzenlemeden sonra şantiye sahalarında yapı denetimi görevini icra eden mühendislere yönelik şiddet olayları artmış, mühendislere yönelik sözlü ve fiziki şiddet olayları, son dönemlerde ise tırmanışa geçmiştir” dedi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Yönetim Kurulu, ülkenin farklı yerlerindeki mühendislerin uğradığı şiddetleri şu şekilde açıkladı:

·         “1 Mart 2023 tarihinde, Uşak’ta yapı denetim mühendisinin numune almasından sonra, gözü önünde betona su katılmış, buna itiraz eden meslektaşımız ve yanındaki stajyeri, inşaatın kalıp ustaları tarafından şiddete uğramıştır.

·         3 Ağustos 2023 tarihinde yine Uşak’ta yapımı süren inşaatı denetime giden iki meslektaşımız, beton dökümü sırasında betonun vibratörle sıkıştırılmasını isteyince bir inşaat ustası tarafından keserle saldırıya uğramıştır.

·         23 Ocak 2024 tarihinde, Aydın’da yapı denetimi görevini yürüten meslektaşımıza, demirci ustası tarafından demir levyeyle saldırı gerçekleştirilmiştir.

·         1 Şubat 2024 tarihinde, Adana’da ilgili şantiyesinde gerekli tespitleri yapıp, eksikliklerin giderilmesini isteyen yapı denetimi görevlisi meslektaşımız, müteahhit ve yakını tarafından silahlı saldırıya uğramıştır.

·         23 Mart 2024 tarihinde, Denizli’de bir inşaatta temel betonu dökümü aşamasında projenin müteahhidi, yapı denetimi çalışanı meslektaşımıza sözlü ve fiziki saldırıda bulunmuştur.”

Önlem alınmaması kabul edilemez

Mühendislerin görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmesinin engellenmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Yönetim Kurulu, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Resmî rakamlara göre 50 binden fazla canımızı yitirdiğimiz, 11 ilimizde büyük yıkımlara yol açan 6 Şubat Depremlerinin ardından inşaatların yapım süreçlerinde denetim ve kontrollerin önemi net bir şekilde görülmüş olmasına rağmen meslektaşlarımızın görevlerini doğru ve sağlıklı bir şekilde yerine getirmesinin engellenmesi ve şantiyelerde şiddete uğramasına karşı önlem alınmaması kabul edilemez. Önemle vurgulamak isteriz ki, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı başta olmak üzere şantiyelerdeki şiddete karşı ilgili kurum ve kuruluşlar gerekli tedbirleri almalı, meslektaşlarımıza yönelik şiddet son bulmalıdır."

Kaynak: Haber Merkezi