Mayıs ayında sağlık açısından oldukça faydalı olan Semizotu, Enginar, Taze Sarımsak, Kuşkonmaz, Bakla ve Biberiye sofralarda yerini almaya başllarken Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında bilgiler verdi.

Mayıs Ayında En Fazla Tüketilen Besinlerin Faydaları (2)

Mayıs ayında sağlık açısından oldukça faydalı olan birçok sebze ve meyve artık sofralarda yerini almaya başladı.Özellikle mevsiminde beslenmeye dikkat edenler için işte Mayıs ayında tüketilmesi gereken besinlerden bazıları;

Liposuction ile Fit Bir Görünüme Kavuşun Liposuction ile Fit Bir Görünüme Kavuşun

Semizotu

Semizotu

Semizotu, Mayıs ayında taze olarak tüketilebilen bir sebzedir. İçeriğinde bulunan fazla askorbik asit sebebiyle serbest radikalleri indirgeyerek hastalıklara karşı bağışıklık duvarı oluşturur , sindirim sistemini güçlendirir  ve cilt hücrelerinin yeniler.

Mayıs Ayında En Fazla Tüketilen Besinlerin Faydaları Besinler (3)

Enginar

İçerdiği diyet lifi miktarının yüksek olmasıyla sindirim sistemini çalıştırır, düzenler , fazlaca tokluk hissi sağlar ve düşük kalorili olmasıyla karaciğeri yormaz. Ayrıca içerdiği mikrobesin kaynaklarıyla karaciğeri temizler  sağlıklı bir yaşam için önemli bir besindir.

Mayıs Ayında En Fazla Tüketilen Besinlerin Faydaları Besinler (2)

Taze Sarımsak

Sarımsak, antibakteriyel olması sebebiyle mikroorganizmaların korkulu rüyasıdır. İçerdiği vitaminlerle bağışıklık sistemini destekler , kan basıncını düşürerek  hipertansiyonu dengeler ve kalp sağlığını korur.

Mayıs Ayında En Fazla Tüketilen Besinlerin Faydaları Besinler (1)

Kuşkonmaz

İçeriğinde bulunan lif, folik asit , Caskorbik asit , K vitamini, potasyum ve antioksidanlar içerir.hücrelerin yenilenmesi ve büyümesini sağlar  ve hücre hasarını önlemeye ve bağışıklık sistemi sağlığını korumaya yardımcı olur.

Mayıs Ayında En Fazla Tüketilen Besinlerin Faydaları Besinler (4)

Bakla

Zengin bitkisel protein ve karbonhidrat içerir.  A, B, C ve B2 vitaminleri içermesinin yanı sıra idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.Cilt sağlığını korumaya yardımcıdır.Doğal depamin kaynağıdır. Böbrek fonksiyonlarını düzenler.Göğüs hastalıkları ve öksürüğe iyi gelir.

Mayıs Ayında En Fazla Tüketilen Besinlerin Faydaları Besinler (5)

Biberiye

Ballibabagiller familyasındandır .kozmetikten, ilaç sektörüne kadar pek çok alanda kullanılır. Biberiye antimikrobiyal, antiinflamatuar, antioksidan maddeler bakımından oldukça zengin bir bitkidir.Bu sebeple mikropları temizler ,bağışıklığı güçlendiri ve hücreler harekete geçirir. 
 

Kaynak: HABER MERKEZİ