Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde atıksu deşarjı olan işletmeler ve sanayi kuruluşlarının çevreye zarar vermemesi için son 2 yılda 435 denetim gerçekleştirdi. 741 dilekçeyi değerlendiren, gelen 62 şikayet üzerine de habersiz bir şekilde denetim gerçekleştiren MASKİ, ortaya çıkabilecek çevre sorunlarına karşı önlemlerini aralıksız sürdürüyor. Denetimler, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı Ruhsat Denetim Koruma ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ‘Çevre Kanunu’ , ‘İSKİ Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’ , ‘Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ ve ‘MASKİ Atık Suların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği’ hükümleri doğrultusunda yapılıyor.

Maski̇ İşletmelere Atıksu Denetimi Yapıyor (1)

CHP'den Bayram heyecanı yaşanıyor CHP'den Bayram heyecanı yaşanıyor

Deşarj süreci aşama aşama takip ediliyor

Ruhsat Denetim Koruma ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından atıksu analiz sonuçlarının yönetmelikte belirtilen kanalizasyona deşarj limitlerine uygun olması halinde Deşarj Kalite Kontrol Ruhsatı (DKKR) düzenleniyor. Ruhsat verilen işletmelerin her yıl düzenli olarak endüstriyel nitelikli atıksularından kontrol numunesi alınarak, deşarj limitlerine uygunluk sürekliliği de kontrol ediliyor. Ayrıca; endüstriyel nitelikli atıksu oluşturmayan veya kanalizasyona sadece evsel nitelikli atıksu deşarj eden işletmeler için de ‘Deşarj Kalite Kontrol Ruhsatı Gerekli Değildir Belgesi’ düzenleniyor.

Foseptik bağlantıları denetleniyor, su numunesi alınıyor

Ekipler, Kanalizasyon hattı bulunmayan ve atıksularını sızdırmaz betonarme foseptikte biriktiren işletmelerin bağlantılarını da denetliyor. Foseptik bağlantıları hem yerinde hem de projesinde ayrı ayrı inceleniyor. Alınan numune sonrası yapılan analiz ile deşarj limitlerini sağladığı belirlenen işletmelere, MASKİ Genel Müdürlüğü’nün vidanjör hizmetinden yararlanabilmesi sağlanıyor ve vidanjör yoluyla Atıksu Arıtma Tesislerine gelen atıksuların kontrolü de sağlanıyor.

Maski̇ İşletmelere Atıksu Denetimi Yapıyor (5)

Denetim faaliyetleri devam ediyor

MASKİ Genel Müdürlüğünün denetim faaliyetlerinin hızlandığı belirtilirken,

“17 ilçemizde sanayi kuruluşlarından kaynaklanan atık su kirliliğini önlemek adına Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerimiz tarafından yapılan denetimlerle, kanalizasyon sistemimiz ile kirlilik probleminin çözümü noktasında önemli bir rolü bulunan Atıksu Arıtma Tesislerimizin verimli çalışması sağlanıyor. Bu doğrultuda 2023 ve 2024’ün ilk 5 ayında 435 denetim gerçekleştirildi. Gelen 741 adet dilekçeyi değerlendirmeye alan kurumumuz ilgili birimlerimize gelen 62 şikayet üzerine de işletmeleri habersiz bir şekilde denetledi ve deşarj sistemini kontrol etti. Çocuklarımıza daha yaşanabilir bir şehir ve daha temiz bir çevre bırakmak için çalışıyor, doğanın doğal döngüsünü bozmamak için yoğun çaba sarf ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Maski̇ İşletmelere Atıksu Denetimi Yapıyor (2)

Kaynak: HABER MERKEZİ