BAŞKAN ERYILMAZ, “MEMUR VE EMEKLİSİNE BU ZAMMI REVA GÖRENLERE YAZIKLAR OLSUN” BAŞKAN ERYILMAZ, “MEMUR VE EMEKLİSİNE BU ZAMMI REVA GÖRENLERE YAZIKLAR OLSUN”

Toplantıda konuşan Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz imalat sektöründe daralma yaşandığını ve enflasyonun artmaya devam ettiğine dikkat çekti.
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı Meclis Toplantısı, meclis üyelerinin katılımıyla Manisa TSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek başkanlığında gerçekleşen toplantıda gündemdeki maddeler görüşülüp karara bağlandı.
Meclisin açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek, “Kıymetli meclis üyesi arkadaşlarım seçim sürecini hep birlikte atlattık. Bu süreçte Türkiye’ye örnek bir seçimi geride bıraktık. Saygı ve sevgi içerisinde hoşgörünün ön planda olduğu bir seçim sürecinin ardından meclis üyeliğine seçildik. Sağ olun sizin oylarınız ile bir kez daha meclis başkanı seçildim. Geçen dönem bu meclis birçok başarılı projeye imza attı. Bu dönemde de hep birlikte ben değil biz diyerek başarılı işlere imza atacağımızdan hiç şüphem yok. Yeni dönemin hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Başkan Yılmaz: “Enflasyondaki artış devam ediyor”
Toplantıda söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz dünya ekonomisinde yaşana gelişmeler hakkında konuştu. Başkan Yılmaz, “Ekonomik aktivitede yaşanan ivme kaybına rağmen, enflasyon tarafında beklenen gerilemenin gözlenmemesi, gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz artırımlarının devamını beraberinde getirmektedir. Kısa vadede sona ermeyeceği düşünülen faiz artırım döngüsü ve devam eden jeopolitik riskler de ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturmayı sürdürmektedir. Nitekim, uluslararası para fonu IMF, ‘Dünya Ekonomik Görünüm’ raporunda, enflasyonda küresel ölçekte devam eden artış ve Rusya Ukrayna savaşının ekonomik aktivite üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra para politikalarındaki sıkılaşma adımlarını da gerekçe göstererek, küresel ekonomik aktivite üzerindeki risklere dikkat çekmiş, bu doğrultuda büyüme tahminlerini gözden geçirerek, 2022 yılı için değiştirmeyerek yüzde 3,2 düzeyinde tutarken, 2023 yılı için yüzde 2,9’dan yüzde 2,7’ye düşürmüştür. Amerikan Merkez Bankası (FED), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) başta olmak üzere küresel merkez bankaları, para politikalarında sıkılaşmaya devam ederken, her üç banka da yaptıkları son toplantılarda faizleri 75 baz puan yükseltmiş, fiyat gelişmelerine bağlı olarak sıkılaşma adımlarının süreceğinin sinyalini vermiştir. 75 baz puanlık artış ile Amerikan Merkez Bankası FED, politika faizini, yüzde 3,75- yüzde 4,00 aralığına yükseltmiş böylece, mart ayındaki toplantısından bu yana faizleri toplamda 3,5 puan yükselterek, politika faizini 2008’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarmıştır. Benzer şekilde, politika faizini 75 baz puan arttıran Avrupa Merkez Bankası da temmuz ayından bu yana toplamda 200 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirerek, resesyon endişelerine rağmen faiz oranlarını Şubat 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarmıştır. Aynı şekilde, İngiltere Merkez Bankası (BOE) da 40 yılın zirvesindeki enflasyonu dizginlemek için politika faizini 75 baz puan arttırarak yüzde 3’e yükseltmiş, böylece 1989’dan bu yana görülen en büyük faiz artışını gerçekleştirmiştir” diye konuştu.