Türk Eczacıları Birliği Başkanı Üney;“Sağlık Bakanlığı ve Merkezi hükümet bizlere Eczacılığın itibarsızlaştırılma sürecini yaşatıyor. Mesleki itibarımızı ve onurumuzu geri alabilmek adına Türkiye’deki binlerce eczacımız ile Ankara’da olacağız”

Ahmet Ünsal/Manisa

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney,16 Ekim’de Ankara’da yapılacak mitinge ait eylem planını detaylarını Manisa’da katıldığı 29. Bölge Eczacılar Odasının Mali Kongresinde dile getirdi.
  Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney; “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bizim Devlet adamlarımız, Kore Devlet Başkanının gösterdiği inceliği yapmış olsa idi şimdiye biz birçok sorunu aşmış ve bugünlere gelmemiş olacaktık.
  Kore Devlet Başkanı Eczanelerinde maske dağıtan Eczacılar için  Ne demişti ‘Eczacılar benim gizli silahım’ diyerek onlara teşekkürlerini ve minnettarlığını dile getirmişti. Bizdeki durum ise tam tersi. Maske dağıtalım dedik,grip aşısı yapalım dedik adeta günah keçisi ilan edildik.Mesleki itibarımız ayaklar altına alındı.” dedi.
    Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı ve yönetim kurulunun ev sahipliğini üstlendiği  Manisa Büyükşehir Maski İkiz kuleler toplantı salonunda gerçekleştirilen 29. Bölge Eczacılar Odasının Mali Kongresine il genelinde bulunan 750 üye, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney, Manisa il Defterdar Yardımcısı Yalçın Püllüm, Katip çelebi üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Mutlu Aytemir ve çok sayıda STK başkanı yer aldı.
    Eczaneye gelen hastalara ilaç bulmakta  güçlük çeken, buldukları ilaçlardaki kar payı neredeyse yok denecek kadar az olan ve bununla geçinmeye çalışan hatta geçinemedikleri içinde iş yerlerini kapatma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Türkiye’deki binlerce Eczacı önümüzdeki ayın tamda ortasında seslerini son kez hükümete duyurmak adına Ankara’da düzenlenecek mitinge hazırlanıyor.

WhatsApp Image 2022-09-21 at 09.36.56 (1)
   
“MESLEKİ İTİBARIMIZA VE EKONOMİK GÜCÜMÜZE KAVUŞMAK İÇİN BAŞKENTTE OLACAĞIZ.BU YOLCULUĞUMUZDA YALNIZ OLMAYACAĞIZ.İLAÇ VERDİĞİMİZ HASTALARIMIZDA BİZİMLE OLACAKTIR” 

23 Eylül’de mitingin son dokunuşlarını yapmak üzere Ankara’da Türk Eczacıları Birliği Başkan Kurulunda bir araya gelecek olan 81 ilin başkanları yapılacak miting için Valiliğe dilekçe verecekler.
   Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney;
Manisa’da meslektaşlarına yönelik yaptığı seslenişte;
   “Ülkemizde kamu adına gecesini gündüzüne katarak sadece hizmet vermeye çalışan binlerce eczacımızın geldiği nokta tam bir içler acısı.Onunda ötesinde yaptığımız mesleği itibarsızlaştırmaya yönelik girişimler bizleri ekonomik sıkıntıların ötesinde demorize ediyor.Dünya genelinde saygın,itibar gören eczacılık mesleğinin ülkemizde bu denli saldırıya uğramasına bir anlam veremesek te bizler bizden hizmet bekleyen halkımıza karşı ciddi sorumluluklarımızın olduğunun farkındayız.Bizim mücadelemiz bir başka pencereden bakıldığında ise bizleri ısrarla anlamamaya çalışan Sağlık Bakanlığı ve merkezi hükümetimizin bizi yok saymasıyla olan mücadelemizde gidilmesi gereken son noktaya kadar gideceğiz.Bu mücadele gücümüz var.Mesleki dayanışmamız hatta ilaç verdiğimiz hastalarımız bile bu haklı mücadelemizde bizim yanımızda olacağından hiç kuşkumuz yok.” 

“DEVLETİ YÖNETENLERDEN KORE DEVLET BAŞKANI GİBİ EMPATİ YAPMASINI İSTİYORUZ”

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney; “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bizim Devlet adamlarımız, Kore Devlet Başkanının gösterdiği inceliği yapmış olsa idi şimdiye biz birçok sorunu aşmış ve bugünlere gelmemiş olacaktık.
  Kore Devlet Başkanı Eczanelerinde maske dağıtan Eczacılar için  Ne demişti ‘Eczacılar benim gizli silahım’ diyerek onlara teşekkürlerini ve minnettarlığını dile getirmişti. Bizdeki durum ise tam tersi. Maske dağıtalım dedik,grip aşısı yapalım dedik adeta günah keçisi ilan edildik.Mesleki itibarımız ayaklar altına alındı.”

WhatsApp Image 2022-09-21 at 09.36.59

“OLMAYAN İLACIN KARLILIĞI YAPILAMAZ”

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Üney,Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere devletin her yönetim kademesine seslerini duyurmaya çalıştıklarını dile getirmelerine karşın karşı taraftan her hangi bir sesin veya yanıt çıkmadığına işaret ederek;
   “Düşünün gelinen noktada olmayan ilacın karlılığını arttırarak kandırmaca yapılıyor.90 günlük vadeleri 60 güne hatta 25 güne kadar düşürmek neyin nesidir.Stok tutamıyoruz.Sağlık Bakanlığı kendilerince reform yaptık diyor. 13 yıl sonra yapılan düzenleme eczacılarımıza sadece elini kolunu bağlıyor, bununla da kalmayıp tüm birikimlerini alım götürüyor.İnanın dayanacak gücümüz kalmadı.Bıçak kemiğe dayandı sözünün tam içerisindeyiz.Vücudumuzun her yeri bıçak yaraları ile dolu.Ne uykumuz, ne tadımız nede geleceğimiz kaldı.Biz kendimiz ve evlatlarımızın geleceği için bu eylemde kararlıyız.Sağlık Bakanlığı ipe un sermeye ve bizleri umursamamaya devam ede dursun.Biz Eczacılar bu ülkede ne yaptı.Halkımıza maske dağıtmaya başladığımız da birileri ‘Dur dağıtamazsın, satamazsın’ dedi. Pandemi döneminde biz kendimizi koruyamadık şehitler verdik.Kayıplarımız oldu.Biz böylesi sosyolojik sorunlarla boğuşurken Ticaret Bakanı çıkıp kurduğu şirket üzerinden Dezenfaktasyon sattı.Biz bunları yaşadık.Bizler Pandemi döneminde taşın altına elimize koyduk ancak bize bir teşekkürü mesleki itibarı çok gördüler.”

“TALEPLERİMİZ VAR”

TEB Başkanı Üney,Ankara’da yapacakları mitingde taleplerini dile getireceklerini belirterek;
  “İlaç fiyatları kararnamesi,Baremler yetersiz gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır.Eczane vitrinlerine grip aşısı yazamıyorsunuz.Fakat marketlerde her şey satıyorlar. Mesleki haklarla ilgili haklarımızla ile ilgili taleplerimiz var.Kucağında eczanenize gelen bir anneye istediğiniz ilaç yok demek kadar zor bir durum olamaz.Ne yazık ki bize bunu dedirtiyorlar.Halkın aldığı ilaçta devletin katkısı yüzde 30 idi.Şimdi ise yüzde 5’e düştü.Pandemi sürecinde sokakta iki çırak vardı birisi simitçi çırağı diğeri eczacı çırağı bir üçüncü kişiyi sokakta göremezdiniz.Bunun karşılığı koskoca bir sıfırrr.Çıkıp 55 ilacı gündemden çıkarttık diyorlar.Oysaki 55 ilaç ilave yaptık demelerini beklerdik.SUT’a gelince inanın bayram arifesinde SUT’taki değişiklikler yayınlanıyor biz eczacılarda 4 günlük bayram sürecinde bunu sular seller gibi ezberleyip bayram sonrasında güne başlıyoruz.”


“HERGÜN ÖLMEKTENSE BİR KEZ ÖLMEYİ YEĞLERİZ”

Eczaneleri kapatma sürecine girmeden önce yapacakları mitingde verecekleri mesajların yerine ulaşmasının yolunu zorlayacaklarını dile getiren Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Üney;
  “Bu yolda sosyal medyayı, basının gücünü, halkımızın gücünü ne varsa onları kullanacağız. Bu yolun dönüşü yok. Her gün ölmektense bir kez ölmeyi yeğleriz.Eczacılarla kamu ile vatandaş arasında köprü görevi üstleniyor.Bu köprü yıkılırsa hepimiz altında kalırız.Biz kapanmaya gitmezsek zaten kapanacağız.Çünkü ne ekonomik olarak nede moral olarak dayanacak tahammül edecek gücümüz kaldı.Her gece kabus görmektense kararlılığımızla, örgütlü gücümüzle bu işin üstesinde hep birlikte geliriz.Kimse bizi hafife almasın.Bizim eylemimiz Ne baroların ki ne Nede Doktorların kine benzemez.Onlardan daha sert olur.Bu miting diyalog yollarımıza yanıt verin demektir.Cumhurbaşkanımız isteğimiz randevuya henüz yanıt alamadık.Israrla yanıt bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“EKONOMİK ÇIKMAZA RAĞMEN HEDEFLERİMİZEN ŞAŞMAYACAĞIZ”

Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı,içinde bulundukları tüm ekonomik olumsuzluklara rağmen hedeflerinde geri adım atmayacaklarının altını çizerek;
   “İlk işimiz kendi oda binamızı inşa etmektir.Bununla ilgili üyelerimizle el ele verip bu işin üstesinde geleceğiz.Öte yanda başarılı imkanı olmayan öğrencilerimize de burs vermeye ve bunların sayılarını arttırmaya devam edeceğiz.750 üyemizden 50 TL talep ederek bu birikimi öğrencilerimize burs olarak aktaracağız.Ankara’daki mitinge sadece biz eczacılar değil ailelerimizle orada olacağız.” Dedi
   Birlik Başkanını karşılarında bulan Manisalı Eczacılar kafalarını karıştıran bazı sorulara yanıt aradı.

Türkiye Zirkonyum Diş Uygulama Yöntemleri ve Kullanım Süresi Türkiye Zirkonyum Diş Uygulama Yöntemleri ve Kullanım Süresi

WhatsApp Image 2022-09-21 at 09.37.04

ESKİ BAŞKAN TARTAN’A DA ANLAMLI ZİYARET 

 Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Üney,soruları bir bir yanıtladı.Başkan Üney, Manisa Başkanı Devrim Balı ile birlikte bir süredir rahatsız olan eski Oda Başkanı Nükhet Tartan’ın evinde ziyaret ederek şifa dileğinde bulundu.