MANİSA TSO’DA DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

12 Kasım 2014 Çarşamba, 16:31

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) ve  ABİGEM işbirliği ile Manisa TSO Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda oda üyelerine Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi. ABİGEM Uzmanı Günay Şencan’ın sunumuyla gerçekleşen seminerde dış ticarette teslim şekilleri, ödeme şekilleri, lojistik, sigortalama ve gümrükleme, dış ticaret uygulamaları konularında katılımcılara detaylı bilgiler verildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Manisa TSO Başkan Danışmanı Güvenç Özer, ‘Biliyorsunuz globalleşmeyle birlikte dünyada ekonomiler arasındaki sınırlar kalktı. Farklı özelliklerdeki piyasalar neredeyse bütünleşerek tek bir pazar haline geldi. Ekonominin küreselleşmesiyle beraber piyasalara, müşterilere ve tedarikçilere ulaşmak daha da kolaylaştı. Artan rekabet ortamında dünya pazarlarından pay almak,  üretimi artırmak ve geliştirmek, satış ve karları artırmak, ekonomi ve büyümeye katkı sağlama noktasında dış ticaret önemli bir paya sahip. Hem il, hem de ülke olarak dış ticaret ile büyüyen ekonomilere sahibiz  ve ihracat rakamlarımız her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle dış ticaret ekonomimiz için önemli bir yere sahip. İşletmelerimizin yurtdışına açılmalarına olanak sağlamak, uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini artırmalarına katkıda bulunmak amacı ile düzenlediğimiz seminere katılarak dış ticarette teslim şekilleri, ödeme şekilleri, lojistik, sigortalama ve gümrükleme, dış ticaret uygulamaları hakkında siz değerli üyelerimizin bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz’ diye konuştu.

Oda olarak düzenlenen bu tarz eğitimlerin yanı sıra g yurt dışı iş ve inceleme gezileriyle de oda  üyelerine destek olduklarını belirten Özer, ‘Yaptığımız yurt dışı organizasyonlar ile üyelerimiz farklı kıtalara, farklı ülkelere götürerek yapacakları ikili iş görüşmeleri ve meslek odası ziyaretleri ile yeni ticari ilişkiler kurma imkanı sunuyoruz. Nitekim, bugün 40 kişiden oluşan bir heyetimiz İtalya’ya gitti. İtalya’nın Bologna şehrinde gerçekleştirilecek olan EİMA 2014 Tarım Makinaları Fuarına katılarak, tarım makinası üretiminde tüm yenilikleri ve öncü teknolojileri takip etme ve ikili görüşmeler sayesinde iş bağlantıları kurma imkanı bulacaklar. Ayrıca, gezi kapsamında tarım makinaları imalatı yapan Gaspardo firmasına fabrika ziyaretinde bulunarak sektördeki güncel üretim model ve ekipmanları yerinde inceleme fırsatı yakalayacaklar. Umarım bugün gerçekleştireceğimiz dış ticaret bilgilendirme seminerimiz de, başka ülkelerdeki potansiyel alıcılara ulaşmanızda vesile olur’ dedi.

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir