Deprem felaketinin hemen ardından sahaya inerek kendi kurmuş olduğu ve halen Başkanlığını yaptığı AHBAP Derneğiyle beraber çalışmalar yürüten Haluk Levent tüm yurttaşların gönlünde taht kurmuştu. 

6 Şubat tarihinde X hesabı üzerinden depremin yıldönümü vesilesi ile yaptığı paylaşım ile duygulandıran Levent şu açıklamayı yaptı.

"1 yıl önce; 6 Şubat 2023'te tüm ülkemizin yüreği birlikte sallandı. Kahramanmaraş merkezli bu doğal afet, milyonlarca hayatımızı, şehirleri, binaları, anıları, umutları ve gelecekleri alt üst etti. Bu büyük felakette nice insanımız, çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız yarım kalan hikayeleriyle dünyadan ayrıldı. Acımız hala taze! Onları bugün anmak, sadece adlarını saygıyla yad etmek olmamalı, onların hayallerini sürdürmemiz, onlardan kalanlarla dayanışmayı hiçbir zaman bırakmamız, onlar için, birbirimizin kıymetini bilerek ve birbirimize daha çok bağlanarak yaşamamamız gerek.  Bu bağı diğer afetlerde olduğu gibi 6 Şubat depreminin hemen ardından da gördüm; Türkiye'nin dört bir yanından, yüreklerindeki sarsıntıyı hisseden herkes, elinden gelen her desteği sunmak için harekete geçti. Arama kurtarma ekipleri, ilk andan itibaren enkaz altında kalan kardeşlerimizin yardımına koştu. Gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarımız, yaraları sarmak için seferber oldu. Ülkenin her yerinden ve dünyadan gönüllüler, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlarımız, şirketler ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için canla başla aylarca, gece gündüz çalıştı. Yaralarımızı sarmak için desteklerini sunan tüm dünyadan insanlara kişisel olarak minnetle teşekkür ediyorum.  İçimizdeki yardımlaşma, dayanışma ruhunu bugüne dek defalarca sahada görmüş, yaşamış biri olarak inanıyorum ki hep birlikte yeniden yuvalar inşa edeceğiz, parklarımızda, okullarımızda çocuk sesleri yankılanacak, yıkıntıların içinden büyük umutlar yeşerteceğiz. Türkiye olarak en zor zamanlarda bile umudumuzu kaybetmedik. Tarih boyunca nice zorlukların üstesinden birlikte geldik. Yeter ki bu afeti, afetlerdeki kırılganlıklarımızı, kaybettiklerimizi unutmayalım, afetten etkilenen tüm insanlarımızla dayanışmayı hiç bırakmayalım.Tüm kaybettiğimiz canların anısı önünde saygıyla eğiliyor, yakınlarının acısını en derinden paylaşıyorum. Hepimizin başı sağ olsun."

Bu açıklamanın ardından 07 Şubat’ta sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ahbap Derneği Başkanı Haluk Levent, Gazze’ye yardım için Birleşmiş Milletlere gittiğini açıkladı.

Haluk Levent

Açıklamasında;

Merkez Bankası’ndan mevduat ve kredi faizi açıklaması Merkez Bankası’ndan mevduat ve kredi faizi açıklaması

Ve Birleşmiş Milletlerdeyim. BM Küresel iletişim departmanı Sosyal Yardım Başkanı @MaherNasserUN ile buluştuk. Gazze’ye yardım için @UNRWA (Filistinli Mülteciler Ajansı) ile birlikte plan geliştirmeye karar verdik. Ayrıca BM nin 9-10 Mayıs’ta Nairobideki Sivil Toplum Konferansında konuşacağım.

9-10 Mayıs’ta konuşmacı olarak katılacağı Nairobi’deki Sivil Toplum Konferansında Filistinli Mülteciler Ajansı ile birlikte bir plan hazırlığı içinde olan Ahbap Derneği Başkanı Haluk Levent’in konuşması Gazze için önem arzediyor.

Haluk Lev1

BM Küresel iletişim departmanı Sosyal Yardım Başkanı Maher Nasser ise Haluk Levent ile ilgili X hesabından

Sizinle tanışmak ve sizi @UN , @haluklevent'da ağırlamak büyük bir mutluluk ve onurdu; sizinle ve Ahbap'la olan ilişkimizin devamını sabırsızlıkla bekliyoruz. Herkes Filistinli Mülteciler Ajansı’nı (UNRWA) X hesabından desteklesin çağrısında bulundu.

Maher Nasser

Bu paylaşımı karşılıksız bırakmayan Ahbap Derneği kurucusu Haluk Levent ise

“Ben de çok mutlu oldum. Hem Gazze’ye yardım konusunda çalışacak olmamız hem de dünyanın her yerindeki afetlerde koordinasyon içinde olacağımız için sevinçliyiz “ diyerek Birleşmiş Milletler İletişim Departmanı Sosyal Yardım Başkanı Maher Nasser’e destek verdi.

Haluk2

Kaynak: HABER MERKEZİ