Geçen seneki rekolte düşüklüğü sebebiyle üretici firmalara çevre ülkelerden üzüm ve hurma konsantreleri gelmektedir. Bunlar hem halkın sağlığına hem de üreticilerin fiyat beklentisine hem de burada oluşan istihdama olumsuz yansımaktadır. 

Manisa CHP Şehzadeler İlçe Başkanlığı görevini yürüten Hakan Gürtunca, İhracatçı firmalar ve birlikler talebi karşılayamadığı için üzüm fiyatımız 4 $ civarına geldiğini belirterek her ne kadar üzüm fiyatımız bu rakamlara çıksa da girdi maliyetleri sebebiyle üretici ancak el başa süreci tamamlamıştır. Bu seneki rekoltelerde daha hasat başlamadan olası hastalık ve yağmur çok aferin değildir diye açıklama yaptı. 

Hakan Gürtunca, ‘Üzüm Üretimi Çok Düşük Rekolteyle Gerçekleşti’ (2)

Hakan Gürtunca,

“Bize gelen sağlam istihbarati bilgilerden 2 tanesi inşallah yanlıştır hem üzüm üreticileri hem de ülkemiz için çok olumsuz sonuçlar doğuracaktır” dedi. 

Yunusemre yaz spor okulu'nda cimnastik rüzgarı Yunusemre yaz spor okulu'nda cimnastik rüzgarı


Denizli Serbest Bölgesine İran’dan ciddi tonajlardan kuru üzüm gelmektedir açıklamasında bulunan Hakan Gürtunca,

“ bu olay dünya piyasalarında üzüm fiyatımızı, kalite standardımızı düşürür. Böylece ülkemiz döviz azalışına ve üreticimizin malının piyasa değerinin düşmesine yol açar.
Ürettiğimiz üzümün % 10’luk bir bölümü (ciddi bir tonajdır) düşük kaliteli üzümdür. Bunlar pekmez, sirke, alkol vb halkımızın tükettiği gıdalarda hammaddedir” dedi.

 
Manisa CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca,

“siz değerli sorumlularımızı; Bir Avuç aç gözlü insanların kâr hırsına ülkemizin ve üreticilerimizin kurban edilmemesi için bu olayları incelemeye ve gerekli önlemleri almaya  Üzüm Üreticilerimiz adına davet ediyoruz” diyerek sözlerini bitirdi. 

Hakan Gürtunca, ‘Üzüm Üretimi Çok Düşük Rekolteyle Gerçekleşti’ (3)

Kaynak: HABER MERKEZİ