Yunusemre Belediyesi, Osmancalı Mahallesinde Güneş Enerji Sistemi ile tarımsal sulamaya katkı veriyor. Bölgede kurulan 40 adet güneş enerji paneli ile tarımsal sulama göletine saatte 20 ton su basılıyor.

Güneş Enerji Sistemi Ile Tarımsal Sulama (8)

Kırsal kalkınma çalışmalarına önem veren Yunusemre Belediyesi, Osmancalı Mahallesi’nde hayata geçirdiği Güneş Enerji Sistemi ile tarımsal sulama sistemine büyük katkı sağlıyor. 40 adet güneş enerji paneli ile kurulan sistem sayesinde 15 beygir gücündeki dalgıç pompadan sulama göletine saatte 20 ton su basılıyor. Mahallede yaşayan vatandaşlar artık “Yaz aylarında bu yıl su yetecek mi?” diye düşünmeyecek. Yapılan çalışmadan dolayı Yunusemre Belediyesi’ne teşekkür eden Osmancalı Mahalle Muhtarı Bekir Akdeniz, bölgede yaşayan vatandaşların ürün yetiştirirken su yetmeyecek diye düşünmelerine gerek kalmadığını belirtti.

Güneş Enerji Sistemi Ile Tarımsal Sulama (9)

40 adet güneş paneliyle 20 ton su basılıyor

Osmancalı Mahalle Muhtarı Bekir Akdeniz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada,

“Göletimizde önceden su yetmiyordu. Paneller yapılınca buradan çıkan su gölete takviye olarak veriliyor. İnşallah bundan sonra vatandaşlarımız istediği ürünü yetiştirebilecek. 40 adet güneş enerji panelimiz var. 140 metre derinlikte 15 beygirlik pompa çalışıyor. Pompadan giden su da gölete iletiliyor. Zaten göletten itibaren de dağıtım sistemimiz de hazırdı. Burada suyumuz yetmiyordu. Eylül-Ekim aylarında su sıkıntısı sebebiyle üreticilerimiz tarımsal sulama yapabilmek için tankerle tarlalarına su taşıyordu. Artık su yetmeme durumu yaşamayacağız. Vatandaşımız rahat edecek. Desteklerinden dolayı Yunusemre Belediyesi’ne ve Belediye Başkanımız Semih Balaban’a çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Şehzadeler'de çiftçiler için çalışmalara devam ediyor Şehzadeler'de çiftçiler için çalışmalara devam ediyor

Güneş Enerji Sistemi Ile Tarımsal Sulama (7)

Güneş Enerji Sistemi Ile Tarımsal Sulama (5)

Güneş Enerji Sistemi Ile Tarımsal Sulama (4)

Güneş Enerji Sistemi Ile Tarımsal Sulama (3) 

Kaynak: HABER MERKEZİ