Manisa’da istihdam fuarı

20 Mart 2017 Pazartesi, 16:59

Manisa’da iş arayanlarla iş verenleri buluşturacak 10. İstihdamda Buluşma Günleri Fuarıyla birlikte istihdamda büyük bir gelişme sağlanması hedefleniyor.
Manisa’da, Manisa Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) İl Müdürlüğü öncülüğünde 10. İstihdamda Buluşma Günleri Fuarı düzenlendi. Manisa Anemon Otel’de düzenlenen fuarın açılışına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti MKYK Üyesi Murat Baybatur, İŞ-KUR Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak, İŞ-KUR Manisa İl Müdür Vekili Sinan Aktaş, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Manisa Genç İş Adamları Derneği Başkanı Ömer Geriter, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları, meslek liseleri öğrencileri ve iş arayan vatandaşlar katıldı. 20-21 Mart tarihleri arasında açık kalacak fuarda 35 firma stant açarak iş başvurusu aldı. Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterilen fuar iş arayanları ve iş verenleri bir araya getirerek istihdama büyük katkılar sağlaması hedefleniyor.
Fuarda açıklamalarda bulunan İŞ-KUR Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak, istihdam seferberliği kapsamında çalışmalarına hız verdiklerini belirterek mart ayının sonuna kadar 30 büyük şehirde istihdam fuarları gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan istihdam seferberliği kapsamında Manisa’nın 25 bin kişilik istihdam taahhüdü verdiğini hatırlatan Kabak, “Bunu gerçekleştirmek anlamında da biz de devlet olarak Çalışma Bakanlığı olarak, Türkiye İş Kurumu olarak 9 Şubat itibariyle artı istihdama yönelik olarak yapılacak çalışmalarla da gelmiş geçmiş tarihin en büyük istihdam seferberliğini başlatmış olduk. Bu seferberlikle birlikte artık 1 Şubat tarihinden itibaren artı istihdam olarak iş yerine alacağınız bir kişinin 2017 yılı sonuna kadar tüm SGK primlerini, vergi gibi unsurlarını İŞ-KUR olarak biz karşılayacağız. Eğer aralık ayındaki mevcut işçi sayınıza aldığınız her bir işçi için bu işçiler son 3 aydır işsiz olan kişilerse ve İŞ-KUR’a kayıtlı kişilerden aldığınız takdirde yıl sonuna kadar sadece bin 404 lira olan işçinin net ücreti iş verenin cebinden çıkacak. Kalan miktarın tamamını İŞ-KUR olarak biz üstleniyoruz. Bunun üst sınırı da kişi sayısı bakımından yok” dedi.

İş verene 12 bin lira tasarruf sağlayan çalışma
İŞ-KUR tarafından yürütülen İşbaşı Eğitim Programları kapsamında önemli değişikliklere gidildiğini sözlerine ekleyen Kabak, “Bizim en önemli eğitim modellerimizden biri olan işbaşı eğitim programımızı da önemli ölçüde yeniledik. 3 ay boyunca işbaşı eğitim programına dahil olan kişilerin de tüm ücret ve sosyal güvenlik giderlerini biz karşılıyoruz. Bir işçi çalıştırmaya başladığınızda iş yerinize maliyeti yaklaşık 2 bin lira civarında gerçekleşiyor. İşbaşı programına dahil olmak suretiyle iş yerine girmiş ise 3 ay boyunca, yaklaşık 6 bin liralık bir maliyetten kurtulabiliyorsunuz. Bunun üstüne artı istihdam teşvikinden yararlanıldığı takdirde de yıl sonuna kadar bir çalışanla ilgili olarak minimum 10-12 bin lira civarında bir maliyetten tasarruf etme imkanına sahip olacaklar” diye konuştu.
2017 yılında 2 milyon kişinin istihdama katılması hedeflendiğini hatırlatan Kabak, “2017 yılına ilişkin olarak artı istihdam hedefimiz 2 milyon. 2 milyonluk bir artı istihdam hedefimiz var. Göstergeler de gösteriyor ki bu rakamı yakalayacağız” şeklinde konuştu.

“İş beğenmeme var”
Genel anlamda Manisa’da işsizliğin olmadığını belirten Kabak, “Genel anlamda baktığımızda Manisa’da iş gücü piyasasında işsizlik oranının en altta seyreden illerin başında geliyor. İş gücü piyasasında tabi arz ve talep tarafındaki en önemli unsurlardan biri de kişilerin iş gücü piyasasında arzı olan işlere rağbet etmemesi bir anlamda kamuoyunda buna ‘iş beğenmeme’ diyorlar. İş gücü piyasasında masa başı iş değil, makine başında iş daha yoğun” dedi.

“Bu ülke üzerinde hesap kuranların hesaplarını bozacağız”
10. İstihdamda Buluşma Günleri Fuarı açılış töreninde konuşan AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur ise istihdam seferberliği ile birlikte Türkiye’nin ekonomik anlamda büyüme göstereceğini belirterek, “2 milyon geri istihdamla beraber biz de Manisa’da 25 bin istihdam sağlayarak ki burada özellikle sivil toplum örgütlerimizin ve belediyelerimizin başkanlarına teşekkür ediyorum. Bu istihdamlarla beraber, Manisa olarak en azından biz kendimizi düşeni yerine getirmiş oluyoruz. Bu da bu ülke üzerinde hesap kuran birilerinin hesaplarını bozmuş olacağız. Türkiye büyüyor. Türkiye güçlü bir şekilde emin adımlarla geleceğe doğru yürüyor. Genç nüfusumuz, sadece genç nüfus da değil, öğrencilerimiz Yunanistan’ın nüfusundan bile daha fazla. Bu vesileyle bu gençliğimizi tabi eğiterek, yeni istihdamlarla beraber iş gücü piyasasına katılımını sağlama ve ülkemizi daha da büyüme, daha da kalkındırma, daha da güçlendirerek istikbale emin adımlarla yürümemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Manisa il genelinde istihdama en yüksek oranlarda katkıda bulunan firmalara ödülleri verildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir