Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe koydu. Yeni düzenlemelerle birlikte fermente süt ürünlerinin satışına yönelik önemli düzenlemelere gidildi. Yeniliklkerin dertayları...

Fermentasyon sonrası ısıl işlem görmüş fermente süt ürünleri arasında yer alan çeşnili/aromalı yoğurt ve çeşnili/aromalı süzme yoğurt artık en fazla 500 gram ambalajlarda piyasaya arz edilebilecek. Bu adım, tüketicilere daha küçük ambalajlarda ürün sunarak çeşitliliği artırma ve ürünleri daha erişilebilir kılma amacını taşıyor.

Süt Ürünleri

Kirada yüzde 25 zam sınırı rotayı yurt dışına çevirtti Kirada yüzde 25 zam sınırı rotayı yurt dışına çevirtti

Tebliğ kapsamında fermente süt ürünlerinde toplam spesifik mikroorganizma sayısının raf ömrü boyunca belirli bir limiti aşmamasına dair düzenlemeler de bulunuyor. Bu düzenleme, ürünlerin kalitesinin ve güvenilirliğinin korunması adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca, yapılan değişikliklerle taklit ve tağşişin önlenmesi ve tüketicilerin yanıltılmasının engellenmesi hedefleniyor. Yeni düzenlemelerin fermente süt ürünleri sektöründe daha şeffaf ve güvenilir bir ticaret ortamı oluşturmayı amaçladığı belirtiliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ