Çiftçi Bu Yıl Zeytinden Umutlu

05 Temmuz 2014 Cumartesi, 13:26

MANİSA’da, geçen yıl zeytinde yok yılını yaşayan üretici, bu yıl meyve tutumunun güzel olması üzerine umutlandı. Geçtiğimiz yıl zeytinde dolu ve dondan dolayı rekolte düşüklüğü yaşandığını dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, bu yıl yağan dolunun lokal olması nedeniyle toplam üretimi çok fazla etkilemediğini ve rekoltenin yüksek olmasını beklediklerini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, bu yıl zeytinde meyve tutumunun güzel olduğunu belirterek, rekoltenin geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek olacağının tahmin edildiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl zeytinde dolu ve dondan dolayı rekolte düşüklüğü yaşandığını dile getiren Çebi, bu yıl yağan dolunun lokal olması nedeniyle toplam üretimi çok fazla etkilemediğini kaydetti. Kentte 2000 yılında 6 milyon 806 bin 302 adet olan zeytin ağacı sayısının bugün itibariyle 20 milyon 57 bin 803’e çıktığını kaydeden Çebi, zeytincilikle uğraşan çiftçilerinde her geçen gün arttığını açıkladı. Çebi, “Zeytin üretim alanı ise 90 bin 873 hektar olarak tespit edildi. Bu yıldan yıla artıyor. 2000 yılında Manisa’daki zeytin ağacı sayısı 6 milyon civarındaydı. Şu anda meyve veren ağaç sayısı 17 milyon oldu. Üretim miktarlarına bakıldığında ise sofralık zeytin üretimi 147 bin tona, yağlık zeytin üretiminde ise 60 bin tona ulaşıldı “dedi.

Zeytinyağında da kentin söz sahibi olmaya başladığını ifade eden Çebi, büyük tesislerle birlikte 247 tesiste zeytinyağını işlendiğini dile getirdi. Çebi, “Manisa’da ortalama olarak 12 bin ton zeytinyağı üretimi yapılıyor” dedi. Manisa’nın Türkiye’de zeytin üretiminin yüzde 12,3’ünü karşıladığını belirten Çebi, organik zeytincilikte de ilerleme kaydedildiğini duyurdu. 4 ilçede, 35 köyde, 296 çiftçinin organik üretim yöntemiyle zeytin ürettiğini dile getiren Çebi, bu yöntemle 13 bin dekar alanda 6 bin 500 ton organik zeytin üretildiğini açıkladı. Çebi son olarak bu yıl zeytincinin yüzünün güleceğini belirterek, geçen yıla oranla iyi bir hasat dönemi geçirileceğini ve yüksek bir rekoltenin elde edileceğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.