İYİ Parti Manisa İl Başkanı Av. Ali Zafer İksir eğitim sistemindeki bozukluklar, öğretmen atamaları, özel okullardaki fahiş fiyat artışları ve devlet okullarının sorunları üzerine bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada yetersiz öğretmen atamalarına ve devlet okullarındaki yetersizliğe değinen Başkan İksir, “Eğitimde sürdürülebilir ve adil bir sistem oluşturmak için devletimizin derhal harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.

“Öğretmenler, eğitim sistemimizin bel kemiği”

Geçtiğimiz günler 100 bin öğretmen ataması beklenirken sadece 20 bin atama yapılacağının açıklanması hayal kırıklığına sebep olmuştu. Yine atamalarda mülakatların kaldırılacağı sözü verilirken bu atamalarda da mülakatla alım yapılacağının açıklanmasına siyasi partilerden sert tepki geldi. İYİ Parti Manisa İl Başkanı Ali Zafer İksir yetersiz atama ve mülakatın eğitimdeki sorunların daha da büyümesine sebep olacağını söyleyerek,

Meslekte 41 yıl geçiren öğretmen emekli oldu Meslekte 41 yıl geçiren öğretmen emekli oldu

“Eğitim sistemimizdeki ciddi sorunları ve bu sorunlara yönelik acil çözümleri her fırsatta İYİ Parti olarak dile getiriyoruz. Hepimizin bildiği gibi, eğitim toplumsal ilerlemenin temel taşıdır. Öğretmen atamalarının yetersiz ve gecikmeli yapılması, eğitimdeki kaliteyi ciddi şekilde etkilemektedir. Öğretmenler, eğitim sistemimizin bel kemiğidir ve onların motivasyonu, öğrencilerimizin başarısına doğrudan yansımaktadır. Öğretmen atamalarının hızlandırılması, öğretmenlerimizin çalışma koşullarının iyileştirilmesi şarttır. Bu konuda daha fazla gecikme, eğitim sistemimizin çöküşüne sebep olacaktır. Devletin ihtiyacı olan 100 bin öğretmen atamasından sadece 20 bininin gerçekleştirilecek olması ve bu atamaların yine mülakat ile yapılacak olması eğitimde hali hazırda olan birçok sorunun daha da büyümesine sebep olacaktır” dedi.

“Okulların fiziki koşulları acilen iyileştirilmeli”

Devlet okullarındaki fiziki ve güvenlik şartlarının yetersizliğine değinen İYİ Parti Manisa İl Başkanı Ali Zafer İksir,

“Eğitimin önemli sorunlarından biri de devlet okullarının yetersizliğidir. Devlet okullarına yönelik bu ilgisizlik kabul edilemez. Devlet okullarının altyapısı güçlendirilmediği, donanımları yenilenmediği sürece, ailelerin özel okullara yönelmesi kaçınılmazdır. Devlet okullarına daha fazla yatırım yapılmalı ve bu okulların fiziki koşulları acilen iyileştirilmelidir. Devlet, eğitimde kaliteyi artırmak için gerekli tüm adımları hızla atmalıdır. Devlet okullarındaki ilgisizlik, sadece eğitim kalitesini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda çocuklarımızın güvenliğini de tehdit ediyor. Bu ilgisizlik nedeniyle, uyuşturucu kullanımı ilköğretim seviyesine kadar inmiş durumda. Bu, kabul edilemez bir durumdur ve derhal müdahale gerektirmektedir. Çocuklarımızın güvenliği ve sağlığı, eğitim sistemimizin en öncelikli konusu olmalıdır. Bu nedenle, devlet okullarında güvenlik tedbirlerinin artırılması ve öğrencilere yönelik bilinçlendirme çalışmalarının yaygınlaştırılması elzemdir” dedi.

“Eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalı”

Özel okul fiyatlarındaki ve okul dönemi içerisinde alınması istenen okul ürünlerindeki fahiş fiyat artışının velileri zorladığını belirten Başkan İksir,

"Son dönemde özel okullardaki fahiş fiyat artışları, eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldıran ve ailelerimizi derin bir maddi çıkmaza sürükleyen bir sorun haline gelmiştir. Özel okullardaki fiyat artışlarının kontrol altına alınması şarttır. Artan eğitim maliyetleri, ailelerin çocuklarına kaliteli eğitim sağlama umutlarını yıkmaktadır. Bu durumu kabul etmek mümkün değildir. Özel okullara fiyatlandırmada üst tavan uygulaması getirilmesi artık zorunludur. Aileler, çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanmamalıdır. Ayrıca, eğitimde KDV oranının düşürülmesi gerekmektedir. Eğitim, ticari bir mal gibi vergilendirilmemelidir. Devlet, eğitimden alınan KDV oranını derhal düşürmeli ve ailelerin üzerindeki bu ağır mali yükü hafifletmelidir. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanmadan, adil bir toplum yaratmak mümkün değildir” dedi.

“Özel okul fiyatlları için tedbir alınmalı”

Sözlerinin sonunda eğitim sisteminin çöküşün eşiğinde olduğunu ve eğitimde adaleti ve fırsat eşitliğini sağlamak için çalışmaların yapılmasını gerektiğini söyleyen Başkan İksir, sözlerini şu şekilde sonlandırdı,

“Özetle, eğitimde sürdürülebilir ve adil bir sistem oluşturmak için devletimizin derhal harekete geçmesi gerekmektedir. Özel okullardaki fiyat artışlarına karşı ciddi tedbirler alınmalı, eğitimde KDV oranı düşürülmeli, devlet okullarına yapılan yatırımlar artırılmalı, güvenlik tedbirleri güçlendirilmeli ve öğretmen atamaları hızlandırılmalıdır.Bu sorunların çözülmesi için gerekli adımların atılmasını ivedilikle talep ediyoruz. Eğitimde adaleti ve fırsat eşitliğini sağlamadan, geleceğimizi güvence altına alamayız”

Kaynak: HABER MERKEZİ