Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Salihli’de geçtiğimiz yıl 100 lirası devlet desteği olan 200 liralık sulama ücretinin, bu yıl devlet desteksiz 351 liraya yükseltilmesine tepki gösterdi. Konuyu TBMM’de gündeme getiren Başevirgen,

“Salihli ilçemizde çiftçilerimizden alınan dekar başına sulama ücretine akla, mantığa sığmayacak bir zam geldi. Çiftçilerimiz için hayat kaynağı olan suya gelen bu zam kabul edilemez. Sulama ücretinin yine en az yüzde 50’sine devlet desteği verilmeli ve ödemeler hasat sonrasında yapılmalıdır” dedi.

Manisa’nın Salihli ilçesinde, geçtiğimiz yıl 100 lirası devlet desteği olan 200 liralık sulama ücreti, bu yıl devlet desteksiz 351 liraya yükseltildi. Çiftçiler ücret artışını telefonlarına gelen bir mesajla öğrendi. Bu fiyat artışının kabul edilemez olduğunu söyleyen CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündeme getirdi.

“Sulama ücretine akla, mantığa sığmayacak bir zam geldi”

Yüksek girdi maliyetleri altında ezilen çiftçinin sulama ücretlerine gelen zamla bir darbe yediğini söyleyen Başevirgen,

Edirne Enez'de kaçak kazı yapan şahıs yakalandı! Edirne Enez'de kaçak kazı yapan şahıs yakalandı!

“Salihli ilçemizde, çiftçilerimizden alınan dekar başına sulama ücretine akla, mantığa sığmayacak bir zam geldi. Geçtiğimiz yıl 100 lirası devlet desteği olan 200 liralık sulama ücreti, bu yıl devlet desteksiz 351 liraya yükseltildi” dedi.

“Ödemelere devlet desteği verilmeli”

Üreticilerin zammı telefonlarına gelen bir mesajla öğrendiğini belirten Başevirgen, ödemelerin bayram öncesinde ve peşin olarak istendiğini ifade etti. Başevirgen,

“Çiftçi ürününü hasat etmeden, bu parayı nasıl ödesin? Çiftçilerimiz için hayat kaynağı olan suya gelen bu zam kabul edilemez. Sulama ücretinin yine en az yüzde 50’sine devlet desteği verilmeli ve ödemeler hasat sonrasında yapılmalıdır” diye konuştu.

“Çiftçilere her gün yeni bir darbe daha vuruluyor”

Salihlili çiftçilerin zamma isyan ettiğine de sözlerine ekleyen Başevirgen,

“Çiftçilerimiz her şeye rağmen borçla üretmeye devam ediyor. Yüksek mazot, gübre, ilaç fiyatları altında ezilen çiftçilere her gün yeni bir darbe daha vuruluyor. Üretimin desteklenmesi gerekirken, iktidar çiftçilerin tarladan uzaklaşması için elinden geleni yapıyor” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ