Üniversite ile STK işbirliği artacak

17 Kasım 2015 Salı, 17:09

CELAL Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin en kısa sürede aktif hale geleceğini söyledi.

CBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi’nin rektörlük seçimi sırasında sözünü verdiği Manisa Sivil Toplum Kuruluşları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile üniversite ile şehrin bütünleşmesi sağlanacak. Projenin YÖK tarafından onaylandığını belirten Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, “Üniversite yaklaşık 47 bin öğrencisi ve 4 bin personeli olan bir kurum ve Selendi ile Gölmarmara hariç bütün ilçelerde fakülte ve yüksekokullar var. Üniversite şehrin bilim, ekonomik, sağlık, sanat ve kültür hayatına etki eder. Üniversite ve şehir bütünleşmesinde sivil toplum kuruluşlarının çok önemli bir rolü vardır. Bu amaçla Sivil Toplum Kuruluşları Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulması çalışma başlattık. YÖK’ten onaylandı ve şimdi bu merkezi aktif hale getireceğiz. Sivil toplum kuruluşları ile daha sıkı bir işbirliği gerçekleştireceğiz” dedi.

TEKNOPARK ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Çelebi, bir teknopark kurulması çalışmasının devam ettiğini belirterek, “Biz göreve başladıktan sonra teknoparkın temeli atıldı, inşaatı devam ediyor. Yeni fikirleri ve projeleri olan kişilerin bir araya gelmesini ve yüz yüze bilgi alışverişini de teknopark üzerinden gerçekleştireceğiz. Teknopark araştırıcıların biraraya geleceği bir mekan olacak. Şehirle bütünleşmede üniversite hastanesinin de çok önemli bir işlevi var. Doğrudan şehrin tarihi, kültürü ile alakalı araştırma ve uygulama merkezlerimizle üniversite sanayi işbirliği çalışmalarını yürüten merkezlerimiz bundan sonra daha aktif olacaklar. Çeşitli kamu, sivil toplum ve sanayi kuruluşlarıyla işbirliği protokolleri yaparak şehirle bütünleşen bir üniversite olma yolunda hızla ilerliyoruz” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir