SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI’NDAN KULA ÇIKARMASI

03 Aralık 2014 Çarşamba, 12:00

SALİHLİ Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ve meclis üyelerinden oluşan 32 kişilik bir heyet Manisa’nın Kula ilçesine kültürel ve turistik bir inceleme gezisi yaptı. Salihli-Kula Karayolu üzerindeki uçsuz bucaksız bağların içinde yer alan butik otelde konaklayan heyet, Kula’nın jeotermal kaynakları, kaplıcaları, tarihi evleri ve Kula Peribacalarını da kapsayan detaylı bir inceleme gezisi gerçekleştirdi.

Üyelerinin önemli bir kısmı Kulalı i tüccar ve sanayicilerden oluşan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, komşu ilçe ile bağlarını güçlendirmek amacıyla buraya iki günlük bir çıkarma yaptı. Üzüm bağları arasında hakim bir tepede yer alan Villa Estet Otel’de konaklayarak şarap üretim tesislerini inceleyen Salihli TSO heyeti, Kula’nın tarihi evlerini, Kula peribicalarını, jeotermal kaynak merkezini, termal kaplıcalarını inceledi. İşadamları ve eşlerinden oluşan grup, UNESCO tarafından tescil edilen ve Türkiye’nin tek jeoparkı olan Yanık Ülke Katakekaumene’de incelemeler yaptı.

Geziye Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Meclis Başkanı Süleyman Oral, Salihli Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Cevdet Eren, Oda’nın yönetim kurulu ve meclis üyeleri eşleriyle birlikte katıldı. 3 bin 100 üyesi bulunan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Salihli’den sonra ikinci ağırlıklı üye potansiyelinin Kula’da bulunduğunu belirten Başkan İbrahim Yüksel, komşu ilçe ile sıkı bağlar kurmaya gayret ettiklerini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Kula’da yapılan meclis toplantısı ve ekonomi ödül töreninden sonra, şimdi de iki gün boyunca inceleme gezisi düzenlediklerini vurgulayan Yüksel, şu bilgileri verdi:

“Kula, ekonomiye yaptığı katkının yanı sıra, tarihi ve kültürel ögeleri ile dikkat çekiyor. UNESCO tarafından tescil edilmiş olan dünyanın en genç volkanik oluşumlarına sahip olan komşu ilçemiz Kula, tarihi evleri ile başlı başına bir değerdir. Pek çok turistik ögeye sahip olan Kula’ya kapsamlı bir gezi düzenlemeyi uzun zamandır düşünüyorduk ve sonunda bunu gerçekleştirdik. Kula’nın sahip olduğu turistik değerler bizde hayranlık uyandırdı. Binlerce dönümlük üzüm bağlarının arasında kurulu bir şarap üretim imalathanesi kuran ve burayı turistik bir merkez haline getiren Akçura Ailesi’ni tebrik ediyoruz. Burada yıllık 150 bin ton şarap üretimi yapıldığını öğrendik. Tarihi Zabunlar Konağı’nı butik otel haline getiren Anemon oteller zincirinin de sahibi olan Akçura ailesi Kula’ya çok önemli turistik değerler katmış. Yöremize yapmış olduğu yatırımlardan dolayı bu değerli aileye teşekkürlerimizi sunuyoruz.. Kula’nın turizm değerlerinin iyi tanıtılmasıyla yörenin turizm potansiyelinin artacağını, bunun Salihli’ye de çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum.”

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda, Salihli ve Kula’nın yanı sıra Selendi’deki iş dünyasından üyeler bulunuyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir