Manisalı Kadınlar Taleplerini Dile Getiriyor

11 Kasım 2014 Salı, 20:33

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Kadın ve İnsan Hakları Projesi Kasım ayında da ilçelere ulaşmaya devam ediyor. Kadınların medeni yasanın kendilerine tanıdığı hakları öğrenerek daha bilinçli hareket etmeleri hedefiyle yola çıkan proje, kadınlara yerel yönetimden beklentileri ve taleplerini de dile getirme fırsatı veriyor.

Manisa’nın 17 ilçesindeki kadınlara ‘haklarını’ anlatmak için yola çıkan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Kadın ve İnsan Hakları Projesi’ne devam ediyor. Sarıgöl ve Alaşehir ilçesinin ardından Ekim ayı içerisinde Akhisar, Ahmetli ve Kula ilçelerinde verilen seminerler de tamamlandı. Sosyolog Kadriye Semerci tarafından verilen seminerde toplumsal cinsiyet kavramı, Medeni Yasa’da yapılan değişiklikler, kadınların siyasette, yerel yönetimlerde ve iş yaşamında daha çok yer almaları ile ekonomik güçlerini arttırmalarına yönelik bilgilendirmede bulunuldu. Toplumsal Cinsiyet ve Kadının İnsan Hakları, Yurttaşlık Hakları ve Medeni Yasa konularında interaktif eğitim sürecinde gerçekleştirilen eğitimlerde farklı sosyo-ekonomik düzeylerde kadın katılımcıların yer aldığını ifade eden Sosyolog Kadriye Semerci, siyasette ve sivil toplum alanında aktif rol alan kadınların, belediye meclis üyelerinin, muhtarlarında seminerlere katılım gösteriyor olmasının projeyi hedefe daha da yaklaştırdığını söyledi.

Talep ve İstekler Manisa Profili Oluşturacak

Seminerlerin sonunda katılımcıların değerlendirme formlarıyla yerel yönetimlerden beklenti ve taleplerini de aldıklarını söyleyen Sosyolog Kadriye Semerci, “Katılımcıların kendilerine ait düşüncelerini ve görüşlerini ifade edebildikleri bir ortamdan memnuniyet duymalarını belirtiyor olması projemizi daha da anlamlı kılmaktadır. Seminerlerin artırılmasını ve tekrarlanmasını, ilçelerde ve mahallelerde kırsal kesimdeki kadınlara ulaşılmasını talep ediyorlar. Bunun yanında il genelinde tüm kadınların buluştukları bir toplantının yapılmasını ve sorunların dinlenerek bu doğrultuda çözüm üretilmesi, ekonomik güçlerini artırmaları yönünde çalışmalara destek verilmesi, boşanmış olan ve maddi desteği olamayan, şiddet gören ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara, sigortasız çalışan kadınların mağduriyetlerinin giderilmesi ve gerekli desteğin verilmesi, Kadın Sığınma Evi gibi talepler de kadınlar tarafından dile getirilmektedir. Umuyoruz ki seminerlerimiz 17 ilçede tamamlandıktan sonra, Manisalı kadınlarımızın belirli bir profili ortaya çıkacak ve sorunların çözümü noktasında sağlıklı ve verimli adımlar atılacaktır” dedi.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir