MANİSA’DA MOBİL DİŞ ARACI SEFERBERLİĞİ

19 Aralık 2014 Cuma, 15:33

MANİSA’da Valilik, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve TOBB Manisa Kadın Girişimciler Kurulu, kırsalda yaşayan anne ve çocukların diş sağlığı taramasında kullanılacak mobil diş tarama aracı alınmasına destek sağlamak amacıyla yemekli gece düzenledi. Satılan davetiyeler ve kurumların kendi arasında toplayacağı parayla kente üç mobil diş tarama aracı alınacağı kaydedildi.

Manisa’da birçok kurum kentteki, ağız ve diş sağlığı sorununu çözmek için seferberlik başlattı. Manisa Valiliği öncülüğünde, TOBB Manisa Kadın Girişimciler Kurulu, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Kadın Araştırmaları Platformu, Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü kırsalda yaşayan anne ve çocukların diş sağlığı taramasında kullanılacak mobil diş tarama aracına destek sağlamak amacıyla yemekli gece düzenledi. Anemon Otel’deki yemeğe, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yaşar Coşkun, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, ilçe belediyelerin temsilcileri, kadın derneklerinin başkanları ile Manisalı hayırseverler katıldı. Satılan davetiyeler ve kurumların kendi arasında toplayacağı parayla kente üç mobil diş tarama aracı alınacağını kaydedildi.

TOBB Manisa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nilgün Aksoy, sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini belirtip, kırsaldaki kadın ve çocukların diş sağlığı konusunda bilgi sahibi olmadıklarını ifade etti. Koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri için ödenek bulunmadığını öğrendiklerini kaydeden Aksoy, “Sağlıklı Dişler Mutlu gülüşler için el ele verdik. Mobil diş aracı alınması için herhangi bir ödenek olmadığını öğrendik. Bunun için sizlerin desteğiyle Manisa’ya mobil diş aracı kazandıracağız. Bu projeyle Manisa’da birlik ve beraberlik içinde olmasına öncülük ediyoruz. Aldığımız araçlarla köylerdeki kadınlar ve çocuklar sağlıklı dişlere sahip olacaklar” dedi.

Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay da korucuyu sağlık hizmetlerine önem verdiklerini belirtti. Özellikle kadın ve çocuk sağlığını korumak için birçok proje yürütüldüğünü söyleyen Dr. Tay, “Ülkemizde ağız ve diş sağlığı konusunda çok ciddi eksiklikler. Türkiye’de bir kişiye yılda bir tane bile diş fırçası düşmüyor. Nüfusun büyük bir kısmı dişlerini hiç fırçalamıyor. Altı yaş grubu çocuklarda diş çürüğü oranı yüzde 80’e ulaştı. İnsanların ağız ve diş sağlığı konusunda daha iyi noktaya getirmek için çalışmalar başladık. Okullarda anasınıfı ve ilkokul öğrencisi olan 46 bin çocuğa diş taraması yapıyoruz” diye konuştu.

Alınacak mobil diş aracıyla kırsal kesimde hizmetlere erişemeyen kişilere ulaşacaklarını kaydeden Tay, “Manisa’da üç mobil diş aracına ihtiyacımız var. Manisa’daki belediyeler mobil diş aracı almak için söz verdi. Manisa’da sivil toplum örgütleri, odaları bir araya gelerek sağlık sorunlarını çözmek için bir araya geldi. Bu bizim için çok önemli. Hep birlikte Manisa’nın sağlık sorunlarını çözeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Türk Kadınlar Konseyinin Manisa bezinden yaptığı keselerin içinde yer alan diş macunu ve diş fırçası, mobil diş aracı alımı için davetlilere satıldı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir