Kredi Alıp Girişimci Olacaklar

09 Ekim 2014 Perşembe, 10:29

MANİSA’da KOSGEB ve Gençlik Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nün girişimiyle açılan uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan 23 genç, sertifikalarını alarak, iş hayatına adım attı. KOSGEB Manisa Hizmet Müdürü Reçep Özçevik, kentte 103 eğitimde 2 bin 813 girişimcinin yetiştiğini belirterek, 6 yılda hibe ve kredi olmak üzere 255 milyon 393 bin lira destek verdiklerini duyurdu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Manisa Gençlik Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nün ortak düzenlediği uygulamalı girişimcilik eğitimi sona erdi. Eğitime katılan 23 genç girişimci 70 saatlik eğitimin ardından sertifikalarını aldı. Manisa Öğretmen Evi’nde düzenlenen törene Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Gençlik Spor Hizmetleri İl Müdürü Savaş Duman, KOSGEB Manisa Hizmet Müdürü Recep Özçevik ve girişimciler katıldı. KOSGEB Hizmet Müdürü Recep Özçevik, açılan girişimcilik eğitiminde 23 gencin 70 saatlik eğitimin ardından girişimcilik sertifikası aldığını belirterek, iş kurmak isteyen bu gençlere 30 bin lira hibe desteği, 70 bin lira da kredi kullanma desteği verildiğini bildirdi. Özçevik, “Manisa merkezde ve ilçelerde 103 eğitimde 2 bin 813 girişimci mezun ettik. Bu girişimcilerden 330 tanesine 3 milyon 500 bin lira hibe, 1 milyon 94 bin lira da faizsiz kredi verdik” dedi.

SOMA ESNAFINA KREDİ DESTEĞİ

Recep Özçevik, 2008 yılından bugüne kadar işletmelere 14 milyon 171 bin hibe, 2 milyon 418 bin geri ödemeli destek olmak üzere 16 milyon 589 bin lira destek verdiklerini kaydetti. Özçevik, Soma maden kazasının ardından ekonominin durma noktasına geldiği Soma İlçesi’ne destek için işletme sermayesi kredi faiz desteği sürecini başlattıklarını belirterek, şuana kadar bin 154 işletmeye toplam 51 milyon 205 bin lira kredi desteği sağlandığını duyurdu. Kredi finansman desteklemeleriyle ilgili bilgi veren Özçevik, kentte 4 bin 316 işletmenin 204 bin 187 lira kredi desteği aldığını belirterek toplamda 255 milyon 393 bin lira kredi desteği verdiklerini söyledi.

KOBİLER İÇİN FIRSAT

KOSGEB Manisa Hizmet Müdürü Recep Özçevik, özellikle KOBİ’lerin desteklemelerden yararlanması için AR-GE çalışmasına hız vermeleri gerektiğini söyledi. Özçevik, “Ortak iş yapma ve kültürünün gelişmesi için oluşturulan İşbirliği Güçbirliği destek programı kapsamında Manisa’ya 6 proje için 4 milyon 437 bin lira destek sağlanmasına karar verildi. Bu program özellikle işini büyütmek isteyen KOBİ’lerimiz için kaçırılmayacak bir fırsattır” dedi.

Konuşmaların ardından girişimcilik kursuna katılan 23 genç, sertifikalarını aldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir