İzmirli akademisyen kadınlardan Soma’ya ziyaret

16 Ocak 2015 Cuma, 19:41

İZMİR Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKAM) ile Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) üyeleri, Manisa’nın faciayla sarsılan ilçesi Soma’da bir ziyaret gerçekleştirdi.

EKAM ve TÜKD üyesi akademisyen kadınlar ilk olarak, Soma Spastik Çocuklar Derneği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Cihan Yavuz’dan bilgi alan akademisyenler, çocuklarla bir süre vakit de geçirdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yavuz, “Kapımız tüm engellilerimize açık. Derneğimizde psikoloğumuz, fizyoterapistimiz ve zihinsel engelliler öğretmenimiz var. Derneğimizin bir kaynaktan geliri bulunmamaktadır. Burada çocuklara eğitim verirken, aynı zamanda annelerimize de eğitim veriyoruz. Aileler buraya gelip paylaşımlarda bulunup, sosyalleşiyorlar. Biz bir dernek değil, daha çok aile gibiyiz” diye konuştu.

Ardından; KAGİDER, Türkiye Vodafone Vakfı ve Soma Belediyesi işbirliği ve Soma Kaymakamlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen ‘Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’ni ziyaret eden kadın akademisyenler, Somalı kadınlarla bir araya geldi. Somalı kadınların yaptığı el emeği göz nuru ürünleri inceleyen grup, destek için neler yapılabileceğini konuştu. Kadın akademisyenler, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı’yı makamında ziyaret etti. Kaymakam Atçı, “Soma çok canlı bir ilçe. Burada çalışmak isteyen genç bir nüfus var. Kadınlarımızda çalışmak istiyorlar. Ama hem çocuklarına bakmak hem de üretimde süreklilik konusunda zorlanıyorlar. Soma 105 bin insanın yaşadığı bir bölgedir. Öncelikle bizim kendi ürettiğimiz ürünleri dışarıya satmadan kendi içimizde döngü sağlayamayız. Bunun için de dışarıdan destek almamız gerekiyor. Gerekli ortam sağlatıldığında kadınlarımız içinde istihdam fırsatı yaratabilir” dedi. Heyet; Kaymakam Bahattin Atçı, Soma Belediye Başkanı AK Partili Hasan Ergene ve Ege Linyitleri İşletmesi Müessesesi Müdürü Hakkı Duran ile birlikte Soma GAP Cheetos Çocuk Gelişim Merkezi’ni de ziyaret etti. Egeli akademisyenlerin, Somalı kadınlar için bir dizi eğitim etkinliği düzenlemeye hazırlandığı belirtildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir