Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Çocuk suçluluğunun önüne geçecek proje

26 Kasım 2016 Cumartesi, 10:55

MANİSA Valiliği AB Projeler ve Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından geçen şubat ayında hayata geçirilen ‘Erken Okul Terki ve Çocuk Suçluluğu’ projesi ile anket çalışması ve görüşmeler neticesinde çocukların okulları erken terk etmesinin ve suça karışmasının önüne geçmek amaçlanıyor.

Hem Türkiye’de, hem de İngiltere, Avusturya, İtalya ve Portekiz’de uygulanan ‘Erken Okul Terki ve Çocuk Suçluluğu’ projesi ile çocukların okullarını erken terk etmesinin önüne geçmek ve suça karışmalarını önlemek hedefleniyor. Geçen şubat ayı içerisinde Manisa Valiliği Projeler ve Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından hayata geçirilen projenin ilk toplantısı şubat ayında yapıldı. AB Projeler ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ural Sevener, çocukların neden okullarını erken terk ettiği ve neden suça karıştığının temelini araştıracaklarını söyleyerek ekonomik, ailevi ve çevre faktörlerinin araştırılacağını dile getirdi. Manisa’da ve proje ortağı ülkelerde kapsamlı çalışmalar yapıldığını ifade eden Sevener, “Geçen 9 aylık süreç içerisinde çocukların erken okul terki ve suça karışma nedenleri konusunda Manisa dahil 4 ülkede toplam 700 anket çalışması ve 300 görüşme yapıldı. Anket çalışması Manisa başta olmak üzere proje ortağımız olan ülkelerde suça karışmış veya okulu terk etmiş çocukların aileleri, rehber öğretmenleri, onlarla yakından ilgilenen emniyet mensupları, okul müdürleri ve yetkilileri arasında yapıldı. 300 görüşme ise sadece Manisa’da gerçekleştirildi. Okulu erken terk etmiş 205 çocuğumuzla Rehberlik Araştırma Merkezi yetkilileri, suça karışmış 50 çocuğumuzla da İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Şuçlar Şube Müdürlüğü yetkilileri görüştü. Görüşmelerde çocuklarımızın neden okullarını terk ettiği, neden suça karıştığı gerekçeleri soruldu. Şuanda anket ve görüşmelerin sonuçları değerlendirilmek üzere İngiltere’de konunun uzmanı olan Burminghamshire Üniversitesi’ne gönderildi, sonuçlar orada analiz ediliyor” diye konuştu.

AB Projeler ve Dış İlişkiler Koordinatörü Sevener, değerlendirmenin önümüzdeki aralık ayı sonunda tamamlanacağını ve sonuçların bir rapor haline getirileceğini ifade ederek, “Uzmanlar tarafından hazırlanan rapor 2017 Şubat ayı içerisinde İngiltere’de gerçekleştirilecek toplantıda kamuoyu ile paylaşılacak. Ayrıca bu rapor daha sonra oluşturacağımız web sitemizde 5 ayrı dilde de tüm dünya ile paylaşılacak” dedi.

RAPORDAN SONRA ÇÖZÜMLER ÜRETİLECEK

164 bin Euro’luk projenin 2017 Kasım ayı içerisinde tamamlanacağını dile getiren AB Projeler ve Dış İlişkiler Koordinatörü Sevener, “Çocukların neden okulları erken terk ettiğini, neden suça karıştığının bilimsel çalışmalar eşliğinde ortaya koyduktan ve rapor yayınlandıktan sonra çözüm çalışmalarına başlayacağız. 2017 Şubat ayından sonra hem Manisa hem de proje ortağı ülkelerde, aile, ekonomik sıkıntı ve çevreden kaynaklanan sorunlara AB standartlarında çözümler üretilecek. Bu çözümlerde tekrar kamuoyu ile paylaşılacak. Biz de raporu çözüm öneri ile birlikte Başbakanlığa ve konuyla ilgili olan bakanlıklara göndereceğiz. İnanıyoruz ki bu projemiz Türkiye’deki erken okul terklerinin ve çocukların suça karışmasının önüne geçecek. Bu proje elde edilen bilimsel veriler eşliğinde toplum sivil toplum örgütleri bile kendilerine yönelik çalışmalar yapacak” diye konuştu. Sevener son olarak proje sonunda ayrıca uzmanlar eşliğinde bir çalışma kitabı ile uzaktan eğitim setlerinin de hazırlanacağını ifade etti.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir