Çebi’den Bağcılık Araştırma İstasyonuna Ziyaret

17 Ağustos 2014 Pazar, 17:11

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Bağcılık Araştırma İstasyonu’nu ziyaret ederek, üzüm ıslah çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, kurumun Amerikan Asma Fidanlığı olarak 1930 yılından beri hizmet verdiğini söyleyerek, “Halen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ ne bağlı olarak başta Manisa ve Ege Bölgesi olmak üzere ülkesel çapta faaliyet gösteren bir araştırma kuruluşuyuz” dedi.

Kurum Müdürü Akay Ünal ve Müdür Yardımcısı Mustafa Sacit İnan ile birlikte bağları gezen İl Müdürü Hasan Çebi, “Ülkemiz toplam üzüm üretiminin yaklaşık olarak %55’i, kuru üzüm üretiminin ise %95’i Ege Bölgesinden sağlanmaktadır. Kurum tarafından yapılan çalışmalar sonucunda tescil edilmiş Sultan 7 üzüm çeşidinin üretime kazandırılmasıyla %30 ile %50 oranında verim ve kalite artışı olmuştur. Sultan 7 kuru üzümünün yaklaşık olarak %90’ı ihraç edilmekte ve sadece bu üzüm çeşidimizden yıllık 300-500 milyon dolar civarında döviz geliri elde edilmektedir. Bu durum sadece Sultan 7 üzüm çeşidinin bile ülke ekonomisine katkısını ortaya çıkarmaktadır” dedi.
Ülkemiz milli koleksiyon parselinde 1247 adet üzüm çeşidinin bulunduğunu ve bununla birlikte yeni çeşit geliştirme çalışmalarının çeşitli dallarında devam etmekte olduğunu belirten Çebi, “Şu anda Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü bünyesinde çeşit geliştirme çalışmalarından elde edilen 13.000 adet melez fert değerlendirme aşamasındadır. Çeşit geliştirme çalışmalarının ana hedeflerinden birisi üzüm hasat periyodunun erken ya da geç döneme doğru genişletilmesidir. Ülkemizde ticari olarak yetiştirilen en erkenci üzüm Trakya İlkeren üzüm çeşididir. Kurum tarafından yapılan melezleme çalışmalarıyla tescil aşamasına getirilen birçok çeşit aday adayı Trakya İlkeren üzüm çeşidinden 15-20 gün erken olgunlaşmaktadır. Tescil aşamasının tamamlanması ile bu çeşitler üreticilerimize ve ülke ekonomisine kazandırılacaktır” dedi.

Sonrasında tescil edilen üzüm çeşitlerini tanıtan kurum Müdürü Akay Ünal, “Kurumumuz, bağcılığın bütün dallarında araştırma ve çalışmalar yapmakta olup, bugüne kadar birçok araştırma projesini sonuçlandırmıştır. Islah çalışmaları sonucunda en son 2011 yılında, Sultan1, Sultan7, Manisa Sultanı, Altın Sultani ve Saruhanbey üzüm çeşitlerini tescilleyerek üretici hizmetine sunmuştur” dedi.

Bağ çubuğu hususunda da İstasyon Müdürlüğünün gerekli çalışmaları yürüttüğünü ifade eden İl Müdürü Çebi; “Çiftçilerimiz her türlü bağ ile ilgili sorunlarını İl – İlçe Müdürlüklerimize ve Tarım Danışmanlarımıza veya Bağcılık Araştırma İstasyon Müdürlüğüne iletebilirler. Ürünleriniz bol ve bereketli olsun” diyerek sözlerine son verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.