ÇAĞRI TUATAY 10 KASIM MESAJI

09 Kasım 2014 Pazar, 20:26

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 76. yılındayız.
10 Kasım bizim için Türkiye Cumhuriyetini kurma vazifesini damarlarındaki asil kanda bulan, silah arkadaşlarıyla canını hiçe sayarak aziz vatanı o dönemin emperyalist güçlerinin elinden kurtaran büyük bir dehanın, bir Türk evladının, Türk dostunu rahmetle anma günü demektir. 10 Kasım’lar, ne bir matem, ne bir yas günüdür. Böylesine müstesna bir devlet adamının ölüm yıl dönümü ancak ve ancak bir gururu yeniden yaşama, bıraktığı eser ve mesajları yeniden gözden geçirme günüdür.
10 Kasım’lar Gazi Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemlidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Avrupa’nın 19. yüzyılda dünyanın önüne geçme sebeplerini değerlendirerek, yok olmanın eşiğine gelmiş bir büyük milleti uyandırmış; zaferlerle, başarılarla dünya yüzündeki saygın yerini yeniden almasının yollarını açmıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1923’te, “Milli emeller, milli irade, yalnız bir şahsın düşüncesinden değil, bütün millet fertlerinin, arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir” demiştir. Böylece, milletini çağın gerekleri ile buluşturmayı hedeflemiştir. Böylesine öngörülü ve milletini düşünen bir lidere sahip olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün geldiği nokta maalesef ortadadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, partiler üstüdür. Siyasal bir meta değil, o bizzat Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyaya mal olmuş gurur kaynağıdır.
Atatürk’ün bize bıraktığı en önemli mirası onun hayatı ve idealleridir. Onun ve silah arkadaşlarının hayatı ve ideallerinden alınacak dersler, bizlerin bugün muhtaç olduğumuz silkelenmenin ardından izleyeceğimiz yolda bize yol gösterici olmalıdır. Zira bugünkü Türkiye Cumhuriyeti, 76 yıl önce aramızdan ayrılan o müstesna insanın bize emanet ettiğinden çok uzaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki Milli egemenliğine ve onuruna doğrudan doğruya sahip olmanın kıymetini iyi bilen ve anlayan Büyük Türk Milleti, bu mukaddes hakkına yönelecek her türlü tehlikeyle baş edecek güçtedir.
Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Türk Dostu, Türk’lüğüyle her fırsatta övünen ve bize de eseri Cumhuriyete sahip çıkmamızı vasiyet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 76. Yılında rahmetle anıyorum. Milli Mücadelemizin bütün kahramanlarına, aziz şehitlerimize bir kez daha yüce Allah’tan rahmet diliyor ve gazilerimizi minnetle anıyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir