Yunusemre’de Türkçe isimle dükkan açan ödülü kapacak

06 Mart 2017 Pazartesi, 15:46

MANİSA’nın Yunusemre ilçesinde, ‘İşyerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor Yarışması’ kapsamında Ocak 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında Türkçe isimle açılan veya tabelasındaki ismi Türkçe olarak değiştiren işyeri sahipleri arasında belediyenin web sitesinde yapılacak oylamada en yüksek oyu toplayan üç işletmenin 140 ekran LCD televizyon ile ödüllendirileceği bildirildi.

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi’nin, Yunusemre Belediyesi’nin destekleriyle düzenlediği ‘İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor Yarışması” başladı. Yarışma kapsamında Yunusemre ilçesi sınırları içinde Ocak 2016 ile Mayıs 2017 tarihleri arasında Türkçe isimle işyeri ve dükkan açan işyeri sahipleri ödüllendirilecek. Yarışmaya bu tarihler arasında açılmış olan Türkçe isimli işletmeler ile işyeri ismini Mayıs 2017 tarihine kadar Türkçe bir isimle değiştirmek isteyen işletmeler başvurabilecek. Yarışma, Yunusemre Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan basın toplantısı ile duyuruldu.

Toplantıya Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Ar-Ge Birimi Sorumlusu Necmettin Okumuş, Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel, Yunusemre Belediyesi Zabıta Müdürü Cengiz Şişmanlar katıldı.

HALK OYLAMASI İLE BELİRLENECEK

Başvuruların [email protected] adresine yapılacağını belirten Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Yunusemre Belediyesi resmi web sitesinde 16-22 Mayıs 2017 tarihleri arasında yayınlanarak halk oylamasına sunulacağını söyledi. Yapılan halkoylaması sonucunda en çok oyu alan üç işletmenin 25 Mayıs tarihinde düzenlenen törenle ödüllendirileceğini belirten Dernekbaş, Türkçemizin bozulmasında sosyal medyadaki konuşmaların etkisinin büyük olduğunu kaydetti. Projenin önemine değinen Dernekbaş, “Projeden hareketle toplumun her kesimine duyarlılık kazandırmak, farkındalık oluşturmak, yeni işyeri açan ve açmayı planlayan işyerleri için Türkçe isim kullandırmayı teşvik etmek amaçlı olarak bu yarışmayı düzenliyoruz. Böylelikle “Türkçe” isim kullanan işyerlerinin sayısı artmış olacak, İşyerlerimiz Türkçemize sahip çıkarak üretilen mal ve hizmetlerde, mağaza ve işletmelerin isimlerinde yaşanan yabancı isim artışının azalmasına vesile olacaktır” diye konuştu.

Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar ise, projenin Türkiye çapında örnek teşkil ederek Türkçeye sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti. Kullanılan yabancı kelimelerin çoğunluğu ile Türkçe’nin üvey evlat muamelesi gördüğünü kaydeden Avşar, “Türkçemizi hor görürsek geleceğimizi hiç göremeyeceğiz. Bu proje ile bir nebzede olsun katkı sağlamayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Oylamada ilk üçe giren işletmelere verilecek ödülün 140 ekran LCD televizyon olduğu bildirildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir