VALİ BEKTAŞ’TAN KURU ÜZÜM ÖNERİSİ

17 Aralık 2014 Çarşamba, 12:45

Kuru üzümün faydalarından söz eden Vali Erdoğan Bektaş, her gün 21 adet kuru üzümün tüketilmesi gerektiğine dikkat çekerek, kuru üzümün beyni çalıştırdığını söyledi.

Ferdi UZUN

Vali Erdoğan Bektaş ve İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan kuru üzümün beyne sağladığı yararlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Üzüm kenti olan Manisa’nın çok şanslı olduğunu belirten Vali Erdoğan Bektaş, her gün 21 adet kuru üzümün tüketilmesi gerektiğine dikkat çekerek, kuru üzümün beyni çalıştırdığını söyledi. Vali Bektaş, “Kuru üzümün faydaları saymakla bitmez. Ama en önemli faydalarından biri de beyni çalıştırmasıdır. Gün de 21 adet kuru üzüm tüketmeliyiz. 22 tane değil 21 tane olacak. Bunu uyguladığımız takdirde beynimiz daha da hızlı çalışacaktır” dedi.

Beynin çalışmasında etkili

İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan da kuru üzümün beyni çalıştırdığını vurgulayarak, “Beyin özellikle yakıt olarak glikoz yakıyor. Glikoz beynin enerji kaynağıdır. Elma gibi ürünlerde fruktoz dediğimiz ayı bir şeker var. Fruktozun kandaki kulanım hızı daha fazla oluyor. Kuru üzüm de bir bakıma vücutta belli bir dönüşümle glikoza dönüştürülerek kullanılıyor. Ama direk glikoz aldığınız zaman direk kana karışıyor ve kan şekerini yükseltiyor. Etkisi daha fazla oluyor. Onun için meyve ve kuru üzümdeki  fruktoz oranı çok fazla bu da beynin çalışmasında çok etkili oluyor” diye konuştu.

Çayın kalori oranı çok düşük oluyor

Daha önce başlattıkları çayın yanında kuru üzüm projelerini 2015 yılında da devam edeceklerini belirten Metin Kaplan, “Kan şekerini beyaz şeker kadar hızlı yükseltmiyor. Bağırsakların çalışmasına da fayda sağlıyor. Mevcut üzümdeki kalori oranı çok daha az olduğu için obezite açısından da şekere göre daha az vücuda zararı oluyor. 2 veya 3 üzümle içtiğiniz çayın kalori oranı çok düşük oluyor. Çayının yanında kurum üzüm projemizi devam ettiriyoruz. Türkiye’de tüm il müdürlüklerine gönderdik. İlk turumuzu tamamladık ikinci tur içinse çalışmalarımızı başlayacağız” diye konuştu.

Akşamları kuru üzüm yenmeli

Kaplan son olarak şunları söyledi: “Sabah kahvaltılarında çocuklarına kurum yedirebilirler. Akşamları şeker ihtiyacımızı kuru üzümle kapatabiliriz. Aileler misafirlerine ikram olarak kuru üzüm verebilir. Bu toplumsal bir sağlık algısının oluşturulmasıyla ilgili bir durumdur. Biliyoruz ki Manisa üzüm kenti. Müdürlüğümüzle birlikte ilgili kuruluşların da destekleriyle bu algıyı oluşturmayı başaracağız.”

.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir