OLASI BİR DEPREMDE SORUMLU KİM OLACAK!

18 Ağustos 2015 Salı, 23:42

Manisa’da biri resmi kurum diğeri ise bir okulun yer aldığı ‘Bina çürük raporu’ ortalığı karıştıracak.

Horst ve Graben oluşumları üzerinde bulunan ve birinci dereceden deprem bölgesi olarak bilinen Manisa’da özellikle kırsal kesimlerde birçok bina depreme dayanaksız. Bunun yanında Yunusemre ve Şehzadeler ilçesi merkezlerinde bulunan ve bir çoğu 2000 yılından önce yapılan binalar da aynı riski taşıyor.

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre 4 buçuk şiddetinde bir depremde bile hasarların oluştuğu Manisa’da 6 buçuk şiddetinde bir deprem çok daha kötü sonuçlara yol açabilecek nitelikte.

Özellikle 17 Ağustos İstanbul depreminden sonra ülke genelinde milyonlarca binaya çürük raporu verildi ve kentsel dönüşüm kapsamında yeni yerleşmeler yapıldı. Fakat ne yazık ki aynı durum Manisa’da iki kritik hizmetin verildiği Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü binası için yapılmadı. İddialara göre bu iki kuruma yetkili kurum tarafından depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle çürük raporu verildi. İddialar neticesinde çürük raporu verilen iki resmi kurumda hala hizmet verilmeye devam edilmesi ise şaşkınlık yarattı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir