Manisa’da müftülükten boşanmalara çözüm arayışı

16 Ağustos 2017 Çarşamba, 19:59

MANİSA’da boşanma oranlarını azaltmak için ‘Beşikten Mezara Huzurun Adı Aile’ isimli evlilik okulu projesini hayata geçiren İl Müftülüğü, nişanlı ve evli çiftler için akademisyenler ile din görevlileri eşliğinde eğitimler düzenleyecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2016 yılında Manisa’da 2 bin 348 boşanma meydana geldi. Manisa boşanma sayısı en yüksek iller arasında Ege Bölgesi’nde ikinci, Türkiye genelinde ise 11’inci sırada yer alıyor. Manisa İl Müftülüğü’nün boşanma oranlarını azaltmak amacıyla hazırladığı ‘Beşikten Mezara Huzurun Adı Aile’ projesine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve belediyeler de destek veriyor. Proje kapsamında akademisyen ve din görevlileri tarafından, evli veya evlenecek olan çiftlere seminerler verileceğini belirten Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, “Aile, toplumsal hayatın ve sosyal hayatın oluşmasında çok ciddi etkisi olan bir kurumdur. Ailenin sağlıklı oluşmasına katkı sağlamak, oluşmuş olan aile müessesinin bizimle tanıştıktan sonra daha sağlıklı yürütülmesine katkı sağlamak adına aileyle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve belediyeler destek veriyor.  Diyanet İşleri Başkanlığımızdan konuşmacılar davet edeceğiz. Toplumun gençlerine sağlıklı bir evlilik öncesi ve evliliğin ilk yıllarında sağlıklı bilgileri aktaralım istiyoruz” diye konuştu.

Ege Bölgesi’nin boşanmanın en yüksek olduğu yerlerden biri olduğuna dikkat çeken Cihan, “Ege Bölgesi’nin genel yapısı bir şekilde Manisa’yı da etkiliyor. Boşanmaların azalmasına katkı sağlamak istiyoruz. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Sosyal Tesislerinde, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde, Teras 2’de, Polisevi’nde programlar düzenleyeceğiz. Kuran ve sünnet bağlamında aile hayatı, kadın ve erkek arasındaki fıtri farklılıklar, evliliğe ilk adımı ve nişanlılık dönemi, evliliğe hazırlık ve evliliğin ilk yılları, evlilikte iletişim, ailede işbirliği ve sorumluluk bilinci, aile büyükleri ve akrabalarla olan iletişim, Hz. Peygamber’in ailevi sorunları çözmede örnekliği, ailede çocuk eğitimi, Allah’ın en sevmediği helal olan boşanma konularında eğitim verilecek. Yeni evlenmiş veya evlilik hazırlığında olan gençlere bu konularda ‘gelin sizi aydınlatıcı, bilgilendirici’ programlar yapalım diyoruz” diye konuştu. Başvuruların 1 Eylül’den itibaren başlayacağını kaydeden Cihan, 10 bin adet broşür, bin civarında ise afiş bastırdıklarını ve ilgili yerlere dağıttıklarını söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir