MANİSA MÜFTÜSÜNDEN MİLLİ PİYANGO ÇIKIŞI!

20 Aralık 2014 Cumartesi, 16:11

Yılbaşına kısa bir süre kala milyonlarca kişinin umut bağladığı milli piyangonun 50 milyonluk ikramiyesi hayalleri süslerken İl Müftüsü Sinan Cihan, milli piyangonun helal kazançlı yol olmadığını belirterek vatandaşların milli piyango biletini almaması konusunda çağrıda bulundu.

Ferdi UZUN

Her yıl milyonlarca insanın umutla beklediği milli piyangonun önümüzdeki yılbaşındaki 50 milyonluk ikramiyesi baş döndürüyor. Sokak ve caddelerde milli piyango bileti satıcıları yerlerini alırken İl Müftüsü Sinan Cihan, milli piyangonun helal kazançlı yol olmadığını belirterek vatandaşların milli piyango biletini almaması konusunda uyardı.

Helal kazanç yolları

Meşru gelir elde etme yollarını açıklayan Müftü Cihan, “Milli piyangonun vaat ettiği para insanları cezp ediyor ve vatandaşlarımız da gidip milli piyango alıyorlar. Dinimiz bize, bir müslümanın elde edeceği gelirin meşru olabilmesinin meşru yolunu göstermiştir. Bunlardan bir tanesi alın teridir. Yani Müslüman alın teri ile geçinir. İkincisi; hibe yoluyla yani biri size herhangi bir miktarı veya gayri menkulü hibe edebilir. Üçüncüsü ise miras yoluyla kişiye intikal eden mallardır. Dolayısıyla bir müslümanın hedefleyeceği meşru olarak geçimini temin edebileceği alanlar bunlardır. Bir Müslüman kendi geleceğini şans oyunlarına bağlamamalıdır” dedi.

Bu paranın kimseye faydası olmaz

Büyük ikramiyelerin travmalara yol açtığının altını çizen Sinan Cihan son olarak şunları söyledi: “Böyle bir beklenti içerisinde olmamalıdır önce kendimize sonra bu alanla ilgili olan herkese şunu hatırlatırız: cenabı hak herkese helal kazançlı rızıklar versin. Cenabı hak rızkımızı helal eylesin. Bununla yetinmek lazım. O büyük ikramiyelerin çok büyük travmalar oluşturduğuna tanık oluyoruz. Ümidi olan ümitle bekleyen, ümidi yüksek olanlar hayal kırıklığına uğruyor. Hiç beklenmediği rakamlar kendisine çıktığında ise yine dengeler altüst oluyor. Dolayısıyla biz hiçbir kardeşimize milli piyango alın diyemeyiz. Bunun tam tersini söyleriz. Bu paranın kimseye faydası olmaz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir