Atatürk’ün Manisa’ya Gelişinin 91. Yılı Kutlandı

10 Ekim 2016 Pazartesi, 13:04

İstiklal Savaşı’nın ardından 10 Ekim 1925 tarihinde Manisa’ya gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Manisa’yı onurlandırışının 91. yıldönümü törenlerle kutlandı. Başkan Cengiz Ergün, “Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’mıza teşriflerinin 91. yıldönümünü kutluyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da güneş gibi doğan ulu gazi, yüksek askeri dehası, iman dolu Türk halkını çevresinde toplayan gücüyle Türk Milleti’ni küllerinden yeniden oluşturmuş, kelimenin tam anlamıyla bağımsızlık destanı yazmıştır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklal Savaşı’ndan sonra Manisa’ya gelişinin 91. yıldönümü törenlerle kutlandı. Kutlama töreni ilk olarak Tren Garı’nda gerçekleştirildi. Törene Vali Mustafa Hakan Güvençer, Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, İl Jandarma Komutanı Albay Özcan Kaplan, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Büyükşehir ve MASKİ Daire Başkanları, şube Müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve vatandaşlar katıldı. Burada yapılan temsili karşılama töreninin ardından protokol üyeleri, Yolcu bekleme salonunda kurulan Atatürk Fotoğrafları Sergisi’ni gezdiler. Ardından protokol üyeleri ve öğrenciler askeri bando eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’na yapılan çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

“Atatürk, bugünün güçlü Türkiye’sinin temelini attı”

Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün yaptı. Başkan Ergün, “Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’mıza teşriflerinin 91. yıldönümünü kutluyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da güneş gibi doğan ulu gazi, yüksek askeri dehası, iman dolu Türk halkını çevresinde toplayan gücüyle Türk Milleti’ni küllerinden yeniden oluşturmuş, kelimenin tam anlamıyla bağımsızlık destanı yazmıştır. İstiklal Harbi’nin ardından Başkomutan Atatürk ve silah arkadaşları, tüm dünyaya örnek olacak kalkınma hamlesi başlatmış ve bugünün güçlü Türkiye’sinin temelini atmıştır. Bu hamlesiyle birlikte ülkesinin dertleriyle dertlenen Ulu Önder Atatürk, yurdun her köşesini gezerek asil Türk Milleti’ni yüreklendirmişti. Bu törenle de Ulu Önder Atatürk’ü bir kez daha Manisa’da yâd etmiş oluyoruz” diye konuştu.

“Atatürk, 91 Yıl Önce Manisalılarla Buluştu”

İstiklal Harbi’nde, Manisa’nın sömürgeci zihniyet tarafından yakılıp yıkılan şehirlerden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Başkan Ergün, “Anadolu’nun her kenti, sömürgeci zihniyet tarafından yakılıp yıkılmış, insanımıza akıl almaz zulümler yapılarak kentler harabeye çevrilmiştir. Manisa da o süreçte en çok zarar gören illerden biridir. Düşman ardına bakmadan kaçarken, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, şehzadeler şehri Manisa’mızın birçok yerleşim yerini tahrip ederek kullanılamaz hale getirmiş, şehri yakarak ayrılmıştır. Manisa’nın fedakâr insanları bu zulmün de üstesinden gelerek, hızla kentini yenilemeye başlamıştır. Bu süreçte Gazi Mustafa Kemal Atatürk de, Anadolu’nun Cumhuriyet sonrası durumunu görmek için, defalarca Manisa’ya gelmiştir. Büyük lider, 10 Ekim 1925 yılında da Manisa’da konaklayarak kent insanıyla kucaklaşmış, coşkulu kalabalığa hitap etmiş, Manisa insanına öğütlerde bulunmuştu” dedi.

‘Hainler Hiçbir Zaman Emellerine Ulaşamayacak’

Türk Milleti’nin tarihin her döneminde çeşitli tehdit ve saldırılara maruz kaldığını belirten Başkan Cengiz Ergün, “Büyük Türk Milleti, tarihin her döneminde çeşitli tehditler ve saldırılara maruz kalmıştır. Ancak bunu gerçekleştiren ve buna maşa olanlar Türk milletinin gücünü tokat gibi her zerrelerinde hissetmiştir. Biz bir oldukça, beraber oldukça, birlik ve beraberliğimize kast edenlere karşı tek yürek oldukça, iç ve dış hainler hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaktır. Bunun en çarpıcı örneğini 15 Temmuz’da büyük Türk milleti, iç ve dış hainlere göstermiştir. Bu vesile ile Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’mızı onurlandırışının 91. yıl dönümünde, aziz vatanın kurtarılmasında katkısı bulunan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları önünde saygıyla eğiliyor, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

Şemdinli Saldırısı Kınandı

Dün hain saldırı sonucu 10 askerimiz 8 vatandaşımız şehit oldu. Bu ateş Alaşehir ilçemize de düştü. Şemdinli de vatani görevini yapan Uzman Onbaşı Evren Kara evladımız da şehadet şerbetini içti. Hain saldırıyı nefretle kınıyor, saldırıda şehit olan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum” dedi. Törenin tamamlanmasının ardından protokol üyeleri Büyükşehir Belediyesi tarafından basılan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı ‘Nutuk’ kitabını vatandaşlara dağıttı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir