DEM Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının geri alındı. Mazbatanın ikinci sıradaki AK Parti adayına verilmesi kararı sonrası birçok ilde gece boyu protestolar düzenlenirken; DEM Parti, CHP, TİP ve EMEP heyetleri bugün Van'da protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Çağlayan Adliyesi'ndeki avukatların yapmak istediği açıklamaya ise polis izin vermezken, arbede yaşandı.

Milletvekillerinden Çiftçi’ye hayırlı olsun ziyareti Milletvekillerinden Çiftçi’ye hayırlı olsun ziyareti

DEM Parti'nin 31 Mart seçimlerini kazandığı Van'da, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının geri alınması ve mazbatanın ikinci sıradaki AK Parti adayına verilmesi kararı sonrası tansiyon yükseldi. Dün gün boyu kent genelinde süren protestolar, gece saatlerinde çevre illere de sıçradı. Birçok ilde sokağa çıkan DEM Partililere polis müdahale etti. Cadde ve sokaklara çıkan grupları polis, basınçlı su ve gaz bombası kullanarak dağıttı.

Van’da Neler Oluyor Bütün Partiler Van’da Toplandı (3)

Polis ekipleri müdahaleleri sürdürüyor

Bugün de DEM Parti öncülüğünde Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Fekiye Teyran Parkı’nda yapılmak istenen ‘halk buluşmasına’ polis ekipleri müdahalede bulundu. Bazı kişilerin gözaltına alındığı olaylarda, polis ekiplerinin tazyikli suyla müdahalesi devam ediyor.

Valilik şehre giriş çıkış yasakları koydu

Eylemlerin ardından Van Valiliği kent genelinde gösteri yürüyüşü ve toplantıları 15 gün süreyle yasakladı. Van Valiliği ayrıca şehre giriş ve çıkışları kısıtladı. Valilikten yapılan açıklamada "İlimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına izin verilmemesi hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Van’da Neler Oluyor Bütün Partiler Van’da Toplandı (2)

CHP ve Tip'ten Dem Parti'ye destek

Gerilim bir an olsun düşmezken, DEM Parti de bugünkü MYK toplantısını Van'da yaptı. Söz konusu kararın ardından destek için CHP, TİP ve EMEP heyetleri kente geldi. MYK toplantısının sona ermesiyle birlikte DEM Parti, CHP, TİP ve EMEP heyetleri yürüyüşe geçti.

Adliyede taraflar arası arbede yaşandı

DEM Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının geri alınmasının ardından Çağlayan Adliyesi'nde toplanan bazı avukatlar, basın açıklaması yapmak istedi. Açıklamaya izin verilmezken, polis müdahale etti. Adliyede taraflar arasında arbede olduğu öğrenildi.

Van’da Neler Oluyor Bütün Partiler Van’da Toplandı (1)

Eylem yapanlar gözaltına alındı

Öte yandan Diyarbakır'da, Van protestoları sırasında gözaltına alınan 4 kişi, serbest bırakıldı.

Kaynak: MYNET