TFF’DEN DEVRİM GİBİ KARAR!

29 Nisan 2014 Salı, 14:05

Gelecek sezondan itibaren saha kapanmayacak, sadece küfürün edildiği tribünlere seyirci alınmayacak. Kadın ve çocukların izlediği maçlar tarih olacak. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), bu sezon pek çok kulübün başını ağrıtan ve isyan noktasına gelen, verilen cezalarla ilgili devrim niteliğinde kararlara imza atmaya hazırlanıyor. Ceza yönetmeliği konusunda uzun süredir çalışmalar yapan kurul, gelecek sezondan itibaren bu radikal değişiklikleri hayata geçirecek.

İşte TFF’nin o kararları:
1- Saha değil tribün kapatma:
Artık kötü ve çirkin tezahürat ya da saha olayları nedeniyle kulüplere saha kapatma cezası verilmeyecek. Bunun yerine, küfür veya olayın meydana geldiği tribüne kapatma uygulanacak.

2- Kadınlar maçı tarih oluyor: ‘Kadın ve çocuklar maçı’ uygulaması kalkacak. Saha kapatma cezası kalkacağından bu uygulama sonlandırılacak ve böylece kadınlar ve 12 yaşaltı çocukların bedava maç izleme şansı kalmayacak.

3- Küfüre 7 saniye sınırı geliyor: Çirkin tezahüratta 120 saniye limiti yeniden devreye sokulacak ancak süre düşürülecek. Küfürde yeni süre limiti ‘7 saniye’ olacak. Yani küfür cezası ancak 7 saniye aşılırsa verilecek.

UEFA’dan bir ilk!
TFF’nin de yürürlüğe sokmayı planladığı iddia edilen kuralı ilk olaran UEFA uyguladı. UEFA, Alman kulübü Bayern Münih’e, Şampiyonlar Ligi 2. turundaki Arsenal maçında açılan içinde Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil’in karikatürünün de yer aldığı pankartlar nedeniyle bir maç kısmi tribün kapatma cezası verdi. Münih takımı bu cezasını dün oynanan Manchester United maçında çekti. Bayern tribünlerinde yaklaşık 350 kişilik bölüme taraftar alınmadı ve bu bölüme ‘No To Racism’ Irkçılığa hayır pankartı asıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir