Manisa’daki görme engelliler 11 yılda çok şey başardı

21 Ekim 2016 Cuma, 12:43

MANİSA’da yaşayan görme engelli gençleri topluma kazandırmak için 11 yıl önce kurulan derneğin yürüttüğü mücadele, 720 madalya ve 36 kupayla başarı hikayesine dönüştü. Çocuklara ışık olan Manisa Görme Engelli Derneği sayesinde judo, atletizm, halter, satranç, futbol dallarında 20 milli sporcu yetişti.

Görme engelli Mehmet Göktaş, 11 yıl önce Manisa’da ilk kez görme engelliler için dernek kurdu. Kenti adım adım gezen Göktaş, görme engelli çocukları hayata kazandırmak için aileleri görüşerek ikna etti. Derneğe katılan gençler çeşitli branşlarda, 11 yılda 720 madalya ve 36 kupayla kentin göğsünü kabarttı.

Derneğin kuruluşunu anlatan ve ailelerin koruma amaçlı çocuklarını evlerinden çıkarmadıklarını söyleyen Dernek Başkanı Mehmet Göktaş, “Şu anda gençlerimizi iyi bir noktaya getirdiğimizi düşünüyoruz. Bu gençleri daha çok desteklemeliyiz. Topluma kazandırma adına devletin desteğine ihtiyacımız var. Aileler ‘çocuklarımız evden çıkamaz, çok zorlanırlar’ diye düşünüyordu. Ancak başarılı örnekleri onlara gösterdik. ‘Sizin de çocuğunuz böyle olabilir?’ dedik. Gençlere örnek olmak için kendim spor yaparak başladım. Görme engelliler çok yere düşer. Düştüğüm zaman ayak bağlarımla şişme olurdu. Ancak judo aracılığıyla dengeyi kurmayı öğrendim. Şimdi düştüğüm zaman hasar görmüyorum” diye konuştu.

36 KUPA, 720 MADALYA

Hem ulusal hem de uluslararası yarışmalara katıldıklarını anlatan Göktaş, 20 milli sporcu kazandırdıklarını belirterek, “Görme engelliler spor kulübünü kurduktan sonra sporcu sayımız arttı. Başarıyı gören diğer engelli gençler de evlerinden çıkıp bize katıldılar. Çocukları gün ışığına çıkardık. Ancak maçlara takım halinde daha çok sporcuyla katılabilmemiz için 2 dernek daha kurduk. Spil Görme Engelliler Kulübü ve Şehzadeler Görme Engelliler Spor Kulübü kuruldu. 11 yıldır yarışmalara katılıyoruz. O günden bu yana 36 kupa, 720 madalya kazandık. Sporcu sayımız ilk zamanlar 5’ken, şimdi 85’e ulaştı. Atletizm ve judoda çok güzel başarılar kazandık ve 20 milli sporcu yetiştirdik. Ulusal şampiyonaların yanı sıra uluslararası başarılar da elde ettik. Judoda Avrupa üçüncülüğü kazandırdık” dedi.

“HAYATIMDAKİ ZORLUKLAR AZALDI”

2011’den beri milli takım sporcusu olan ve Avrupa şampiyonalarında derece kazanan görme engelli İsrafil Dündar, spor sayesinde hayatının değiştiğini anlattı. Engeline rağmen beden eğitimi öğretmenliğini bitiren Dündar, “2009’da lise döneminde spora başladım. Derneği öğrenmeden önce; liseyi bitirdikten sonra, okumak gibi bir hedefim yoktu. Ancak spora başladım, çevrem değişti. Hayata bakış açım değişti. Yurtdışına gittim. Spor sayesinde üniversiteyi kazandım. Kırıkkale Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yöneticiliği bölümünü bitirdim. Şimdi de öğretmen olmayı bekliyorum. Daha önce hayatım çok zordu. Toplumda kendimi ifade edemiyordum, korkuyordum. Görme engelli biriyim, acaba nasıl karşılarlar düşüncesi vardı. Ama şimdi eksiğim olmadığını fark ettim. Hatta daha fazlam var. Çünkü bir şeyleri başarmaya çalışıyorum. Toplumda saygı görmeye başladım. Hep bulunduğum ortamlarda ilgi gördüm. Hayatımdaki zorluklar azaldı” diye konuştu.

Lise öğrencisi görme engelli Murat Akkoyu ise atletizm, goalball ve judo yaptığını belirtip, engelinden dolayı zorluk yaşamadığını söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir