DENİZ YOK DALGIÇ ÇOK!

16 Nisan 2015 Perşembe, 17:10

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonun 2015 yılı Faaliyet Programında yer alan Zıpkınla Balıkavı Türkiye Şampiyonası Eleme Müsabakaları 25 Nisan 2015 Cumartesi günü, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde gerçekleştirilecek. Şampiyonada denizi olmayan Manisa’yı 5 takım temsil edecek.
Manisa Gençlik Hizmetleri İl Müdürü Savaş Duman yaptığı açıklamada müsabakalara, “Manisa’yı temsilen 5 takım katılacak. TSSF’nin bünyesinde toplam 11 tane branşın olduğunu ve Manisa’da şimdilik Zıpkınla Balıkavı, Sualtı Ragbisi, Donanımlı Dalış ve Cankurtarma branşı olmak üzere 4 kategoride faaliyet gösterildiğini kaydeden Duman, “Her ne kadar Manisa’mızda deniz olmasa da dünya standartlarında olan Atatürk Olimpik Yüzme Kompleksi Manisa için önemli bir kazanım. Zıpkınla Balıkavı yarışmasında her takım en az 4 sporcu, 1 antrenör ve 1 bot ile katılıyor. Genellikle 5 saat süren bir takım sporu. Daha önce yarışma komitesince belirlenen bölgede sporcular 5 saatlik süre içerisinde kendi zıpkınları ile vurulması yasak olmayan balıkları avlamalarından oluşuyor. Avlanılacak balıkların genellikle 400 gramdan aşağı olmaması gerekiyor. Her sporcunun vurduğu her balık ve ağırlıkları için genel topladığı puanlar takımın puanını oluşturuyor. İlk 8’e giren takımlar Türkiye Şampiyonasına gitmeye hak kazanıyor. Zıpkınla balıkavı sporu; sporcunun nefesini tutması ve suyun dibine dalmasından oluşuyor. Bilinenin aksine Donanımlı Dalış (SCUBA) ile balık avlamak sadece ülkemizde değil tüm dünyada yasak. Müsabakaya katılacak tüm sporcu ve antrenörlerimize şimdiden başarılar diliyor ve centilmence bir yarış olmasını temenni ediyorum.” dedi.
TSSF Manisa İl temsilcisi Hayri Tokmakçı ise, “İlimizde deniz olmamasına rağmen Sualtı Sporlarına özellikle de Zıpkınla Balıkavına meraklı yüzlerce kişi var. Amatörce bu sporla ilgilen kişiler, Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Atatürk Olimpik Yüzme Kompleksinde bulunan havuzlarda sürekli olarak antrenmanlara katılıyorlar. Müsabakalara 25 sporcu ile katılacağız ve şampiyonada oldukça iddialıyız” diye konuştu.
Eski Milli Sporcu, Milli Takımlar Antrenörü ve Zıpkınla Balıkavı Teknik Kurul Üyesi olan ve Manisa’daki sporcuların hazırlanmasında büyük emeği olan 2. Kademe Zıpkınla Balıkavı Antrenörü olan Murat Bölükbaşı ise yaptığı açıklamada, Zıpkınla Balıkavı sporunun fiziksel kondisyonun yanında önemli düzeyde zihinsel antrenman gerektirdiğinin de belirtti. Bölükbaşı, Antrenmanları Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atatürk Kapalı Yüzme havuzunda 12 ay boyunca sürdürdüklerini ve geldiği günden buyana Manisa’da sporda bir farkındalık yaratan İl Müdürü Dr. Savaş Duman’a teşekkür ettiklerini belirtti.
Manisa’dan şampiyonaya İl Gençlik Spor Kulübü, Diyanet Gençlik ve Spor Kulübü, İl Emniyet Polisgücüspor Kulübü, Manisa Yüzme İhtisas, Su Sporları ve Gençlik Spor Kulübü ile Nilüfer Spor Kulüpleri katılacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.