Tanrıverdi’den CHP’ye Üzüm Mitingi Eleştirisi

01 Ekim 2014 Çarşamba, 09:50

AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, kuru üzüm fiyatlarındaki düşüşü fırsat bildiğini belirtiği ana muhalefe partisi CHP’nin Manisa’nın Salihli İlçesi’nde daha önce 24 Ekim’de düzenleyeceği üzüm mitingini 8 Ekim’e ertelediğine dikkat çekip, “Bulanık suda balık avlamaya çalışıyorlar” dedi.

AK Parti Salihli İlçe Teşkilatı tarafından, Salihli Öğretmenevi’nde, yörenin gözde ürünü üzüm üretiminde yaşayan sıkıntıların masaya yatırıldığı bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya, AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rıza Gülmez, Tariş Salihli Üzüm Birliği Müdürü Ali Çövgün, Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy ve Salihli Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Toprak katıldı. Toplantının açılış onuşmasını yapan AK Parti İlçe Başkanı Ahat Aksoy, “Salihli’de öncelikli olarak bu yıl üzümde yaşanan sorunlar gündemde yerini almıştır. Geçen yıl kilosu 5.2 lira olan kuru üzümün bu yıl fiyatı birden 2.50 lirayı düşmesi polemik haline getirildi. Hatta üzüm mitingi yapılması bile gündeme geldi” dedi.

Manisa’nın tarım ve kültür şehri olduğunu belirten AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, “Genelde ve totalde yapılması gereken projeleri hayata geçirmek için çalışmalarımız sürmektedir. Üzüm fiyatlarının bu yıl düşük olması Manisa ve ilçelerinde gündem oluşturdu. Bu yıl üzümde bir rekolte konusu gündeme geldi. Herkes rekolte üzerine tahmin yaptı. Bu sadece Salihli’de değil, Alaşehir, Sarıgöl ve diğer ilçelerimiz içinde geçerli. Yaş üzüm ihracatında desteklerimiz devam ediyor. Ton başına 80 lira olan teşvik primini 130 TL’ye çıkardık. Bunun dışında tarım sektöründe kullanılan araçlar içinde hibe desteğinde bulunuyoruz. 2013-2014 üretim yılında kuru üzüm kilosu 5.2 liraydı. Bu yıl ise talepte bir azalma söz konusu olduğu bir gerçek. Bu nedenle üzüm fiyatları da 2.5 liraya kadar düştü. Tariş avans fiyatı 2.50 lira olarak açıkladı. Ticaret Borsası’nda ise 2.7 ile 3 lira arasında işlem görüyor” dedi.

Ana muhalefet partisi CHP’nin üzüm fiyatlarındaki bu fiyat düşüklüğünü fırsat bilip, polemik yaratmaya çalıştığını ileri süren Milletvekili Tanrıverdi,

“Bulanık suda balık avlamak istiyor. 24 Eylül’de üzüm mitingi düzenlenecekti. Ancak, gazgeçtiler. Baskı gelince de ‘Erteledik’ diyerek, 8 Ekim’de yapma kararı aldılar. Üreticilerimiz, bu konuda gereken hassasiyeti gösterecektir. Burada Sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

PANKARTLAR BİLE ASILMIŞTI

CHP Salihli İlçe Teşkilatı, daha önce 24 Eylül’de üzüm mitingi yapılacağı duyurmuştu. Mitingle ilgili ilçenin işlek cadde ve sokaklarına pankartlar asılmış, belediye hoparlörlerinden anonslar yapılmıştı. Mitingin yapılacağı yerel gazetelerde boy boy haber olarak yer almıştı. Ancak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı miting, daha sonra ertelenip, pankartlardaki tarih 8 Ekim olarak düzeltilmişti. CHP Salihli İlçe Başkanlığı, mitingin CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Ankara’da aynı gün programı olması nedeniyle ertelendiğini gerekçe göstermişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir