ÖZDAĞ’DAN MHP VE CHP’YE ÇAĞRI!

09 Kasım 2015 Pazartesi, 17:36

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa milletvekili Selçuk Özdağ, “. HDP’nin sözlerini dikkatlice takip etmemiz gerekiyor. Amaçları şu: ‘Başkanlık sistemi olsun ama Türkiye’de eyaletler sistemi de olsun. Eyaletler sistemi deyince de bunlar, özerklikte, federalizmden, otonomiden bahsedilecekler” dedi.

Özdağ, Manisa Afyon Karahisarlılar Derneği tarafından düzenlenen hayır yemeğine katıldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesinin doğru olacağını belirten Özdağ, “Parlamantel sistemiyle ilgili Türkiye 1946 yılından bu güne kadar yönetiliyor. Zaman zaman sıkıntılarımız oldu. Bu sıkıntıları aşmanın yolu başkanlık sistemidir. Bunu tartışmak ve konuşmak gerekiyor. Parlamentodaki CHP, HDP ve MHP’nin de genel başkanlarının düşüncelerini net olarak söylemeleri gerekiyor. Bu noktada sayın Bahçeli sıcak bakmıyor. Ama Bahçeli’nin partisinin kurucu lideri rahmetli Alparslan Türkeş, 9 Işık kitabında başkanlık sistemine geçilmesinden bahsediyordu. CHP de bu noktada tavrını net olarak hayırdan yana kullanıyor” diye konuştu.

HDP kanadında başkanlık sisteminin net olarak ifade edilmesi gerektiğini söyleyen Özdağ, “HDP de ise dün bir milletvekilleri açıklama yaptı. ‘Biz başkanlık sistemine tam olarak karşı değiliz. Bu konuşulabilir’ demişti. HDP’nin sözlerini dikkatlice takip etmemiz gerekiyor. Amaçları şu: ‘Başkanlık sistemi olsun ama Türkiye’de eyaletler sistemi de olsun. Eyaletler sistemi deyince de bunlar, özerklikte, federalizmden, otonomiden bahsedilecekler. Maalesef milli bütünlük içinde siyaset yapmayı öğrenemediler. Üniter yapı içerisinde siyaset yapmayı öğrenemediler. Türkiye bir bütün olarak göremediler. Kürdistan, özerklik ve federalizm gibi saçmalıklarla uğraşıyor. Türkiye bunlara müsaade etmez. Bir milletvekillerinin düşüncelerinden ziyade genel başkanlarının bu konuda net olarak düşüncelerini belirtmesi lazım” şeklinde konuştu.

Parti olarak düşüncelerinin öncelikle kabineyi kurmak olduğuna dikkati çeken Özdağ, ardından 1 Kasım seçimlerinde söyledikleri vaatleri yerine getireceklerini kaydetti.

İkinci olarak da anayasa değişikliği için çalışmalar yapacaklarını vurgulayan Özdağ,  “Türkiye’nin en önemli konularından birtanesi bir anayasa yapmak olmasıdır. 2011 yılında seçilen parlamento her partiden 3’er kişi belirleyerek 12 kişi birlikte çalıştılar. 60 madde üzerinde mutabık kalmıştık. ‘Gelin bu 60 maddeyi değiştirelim’ dediğimizde buna da yanaşmadılar. Burada HDP, MHP ve CHP samimi değil. Özellikle CHP ve MHP’yi samimiyete davet ediyorum. Türkiye’nin bir anayasaya değişikliğine ihtiyacı vardır. Madem 60 maddede anlaştık önce 60 maddeyi geçirelim. Sonrada geriye kalan yaklaşık 115 maddeyi parlamentoda partiler olarak görüşelim. 317 milletvekilimiz var. Ama bizim sayımız yetmiyor. O nedenle görev daha çok CHP ve MHP’ye düşüyor. İki partiyi de sorumluluk almaya davet ediyorum. Milletimiz bir sivil anayasa bekliyor. Eğer bir sivil anayasa olursa bu parlamentonun şerefi olacaktır” ifadelerini kullandı.

CHP ve MHP genel başkanlarına çağrıda bulunan Özdağ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye er ya da geç başkanlık sistemine geçecektir. Er geç anayasasını değiştirecek. Bu seçimde olmazsa 2019 seçiminde tek başımıza da iktidara gelirsek anayasayı değiştirecek bir çoğunluğa ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Ama zaman çok kıymetli ve bu zamanı çok iyi değerlendirelim. Özellikle CHP ve MHP genel başkanları taşın altına elini sokarlarsa ipe un sermezlerse memnuniyet duyarız.”

Özdağ, daha sonra alanında Türkiye birincisi olan 12 yaşındaki milli yüzücü Ferzan Özkan’ı ziyaret ederek engelli sporculara destek vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi. Ziyaretlerini sürdüren Özdağ, son olarak trafik kazasında yaralanan hastaları ziyaret etti.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir