O GÖREVLİLERİN SORUNLARI MECLİSTE!

11 Ocak 2015 Pazar, 15:28

CHP Manisa Milletvekili ve Cezaevi Komisyonu üyesi Özgür Özel Ceza İnfaz Kurumları Güvenlik Hizmetleri Kanunu Tasarısı üzerinde yaptığı konuşmada cezaevi personelinin sorunlarını dile getirdi. CHP’li Özel konuşmasında “Cezaevi personelinin sorunları dağ gibi” dedi.

CHP’li Özel, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cezaevi Komisyonunun bugüne kadar Pozantı Cezaevi’nden başlayarak 50 farklı cezaevinde 150’den fazla ziyaret gerçekleştirdiğini ve 100’den fazla rapor yazdığını, 5 tanesini de kitaplaştırdığını söyledi. Özel konuşmasında;

NEREDE BİR HAK İHLALİ VARSA CHP ORADA

“Nerede bir hak ihlali varsa, nerede bir hukuksuzluk varsa Cumhuriyet Halk Partisi bunların üzerine kararlılıkla gitti bu dönemde ve bunların üzerine giderken suçun türünü, suçlunun etnik kökenini, inancını, mezhebini hiç sorgulamadık, diliyle ya da ırkıyla, işlediği suçla, menşeiyle de hiç ilgilenmedik, insan hakları temelinden yaklaştık meseleye. Ve cezaevlerinde yaptığımız tüm ziyaretler sırasında tespit ettiğimiz üç ana mağdur grubu, üç ana mağduriyet vardı. Bunlardın bir tanesi mahkûmların yaşadığı sorunlardı. Diğeri, mahkûm yakınlarının cezaevi ziyaretleri öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşadığı sorunlardı ama bir diğeri de cezaevi personelinin mağduriyetiydi.”

CEZAEVİ PERSONELİNİN SORUNLARI YILLARDIR ÇÖZÜM BEKLİYOR

“Cezaevi personelinin ismi değişiyor. Eskiden gardiyan deniyordu, bir devrim yapıldı, infaz koruma memuru adını aldılar ama sorunları değişmedi. Şimdi bugün onlara iç güvenlik memuru ve dış güvenlik memuru adını vereceğiz ama sorunlarıyla ilgilenmiyoruz. Oysa cezaevinde çalışan personelin dört yıl önce, on yıl önce, yirmi yıl önce ne sorunu varsa bugün de benzer sorunları var. Onların yeni bir sıfata değil, yeni bir statüye, sorunlarının bilinmesine ve çözüm önerileri getirilmesine ihtiyacı var. Onların bir makyaja, bir yeni isme değil, onların acil durumlarından dolayı önce nefes aldıracak bir suni teneffüse, sonra da etkin bir tedaviye ve rehabilitasyona ihtiyaçları var.”

CEZAEVİ PERSONELİNİN YIPRANMA PAYI YOK

“İnfaz koruma memurları, müdürler, müdür yardımcıları, aday memurlar, teknik memurlar, hepsinin sorunları dağ gibi ve çözülmeyi bekliyor. Bizler cezaevindeki mağdurların, mahpusların yanlarına gittiğimizde gözümüzün içine bakıyorlar girerken ya da çıkarken, sorunlarını dile getirirler mi, Mecliste bir gün gündeme gelip çözüm üretilebilir mi diye. Örneğin, cezaevinde çalışan memurlar silah taşıyorlar, cezaevinde, dışarıda görev yaptıklarında taşıyacaklar, polisler jandarmalar gibi riskli görev yapıyorlar ama yıpranma payları yok. Çok farklı meslek gruplarına tanınan, gazetecilere tanınan, en nihayetinde milletvekillerine tanınan bir yıpranma payı cezaevindeki memurlarda maalesef yok.”

CEZAEVİ PERSONELİ FAZLA MESAİ ÜCRETİ DE ALMIYOR

 “Cezaevi memurları, cezaevinde çalışanlar yıpranma almadıkları gibi fazla mesai de almıyorlar. İşin enteresanı, onlar en çok, örneğin herkesin dinlendiği bayram günlerinde, yılbaşı günlerinde çalışıyorlar. Neden çalışıyorlar? Çünkü o günlerde açık görüş var ve herkes birden, birkaç gün içinde açık görüş yapacak; izinlerin hepsi iptal, hiçbir tanesi ailesinin yanına, yakınlarının yanına gidemiyor ve kader mahkûmları çocuklarını kucaklarına alabilsin, bir anne evladına belki son kez sarılabilsin, bayram gününü, yılbaşı gününü birlikte geçirebilsinler diye onlar kendi ailelerinden, kendi yakınlarından fedakârlık yapıyorlar. Ne bu özel günlerdeki çalışmalar için, ne günün herhangi bir saatindeki fazla mesai için, ne bir isyan çıktığı durumda, bütün izinler iptal edildiğinde, gittiklerinde, çalıştıkları fazla mesai için bir kuruş fazla ücret alamıyorlar. Emekli olmaya kalktıklarında örneğin, 3.800 lira maaş alan bir müdürün maaşı 2 bin liraya düşüyor; infaz koruma memuru 2.800 lira alıyor, maaşı 1.500, 1.600 liraya düşüyor. Kredi kartları dolu, borç boğaza kadar, emekli olmadan yaş haddine kadar çalışmayı zorluyorlar ve bulundukları koşullarda devletin 3 öğün için verdiği 4 liralık yemeği mahkûmlarla birlikte yiyerek, o kötü kaderi birlikte paylaşarak yaşama tutunmaya çalışıyorlar. Grubumuzun önerileri var, değerlendirilmesini ve bu insanların sesinin artık duyulmasını talep ediyoruz.” dedi.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir